Neznáme príbehy známych značiek: Všetci vidíme ich úspech, ale čo tomu predchádzalo?

739

 

 

Za slávnymi značkami sa často skrývajú fascinujúce príbehy, ktoré nám môžu priblížiť ich pôvod a význam. Známe spoločnosti, ako Puma a Adidas, Fanta, Nike, McDonald’s a Coca-Cola majú za sebou dlhú históriu, ktoré sa spájajú s výnimočnými okolnosťami a príťažlivými vývojovými cestami. Dovoľte nám vás zaviesť do sveta tajomných príbehov týchto svetoznámych značiek.

Puma a Adidas: Rivalita a ich korene v rodinnej dráme

Obaja bratia, Rudolf a Adolf Dasslerovci, stáli pri zrode dvoch svetovo uznávaných značiek obuvi – Puma a Adidas. Táto nekonečná rivalita však začala už v ich rodine. Po druhej svetovej vojne sa bratia rozhodli ísť každý svojou cestou a založili vlastné firmy. Ich názorové neshody pramenili z rôznych videní podnikania a politických postojov. Rudolf založil Pumu, zatiaľ čo Adolf vytvoril značku Adidas. Zanechali tak trvalý odkaz v športe a móde, a ich príbeh ostáva zapísaný vo svete značiek dodnes.

white nike air force 1 low
Foto od The DK Photography na Unsplash

Fanta: Vzniknutá z nevyhnutnosti

Táto obľúbená nápojová značka má neobvyklý príbeh svojho pôvodu. V priebehu druhej svetovej vojny bola Coca-Cola nútená prerušiť dodávku svojich produktov do Nemecka kvôli obchodným obmedzeniam. No nemecká pobočka spoločnosti odmietla vzdať sa a rozhodla sa vytvoriť miestny nápoj, ktorý by konkuroval iným obľúbeným výrobkom. Tak vznikla Fanta – osviežujúci nápoj so zaujímavými ovocnými príchuťami, ktorý oslovil mnohých a dodnes potešuje nepretržitú popularitu po celom svete.

2 coca cola bottles on white surface
Foto od Renato Trentin na Unsplash

Nike: Logo, ktoré vzniklo za 35 dolárov

Slávne logo značky Nike s názvom „Swoosh“ je jedným z najuznávanejších a najdokonalejších log na svete. No jeho pôvod je prekvapivo jednoduchý a skromný. V roku 1971 založil zakladateľ Nike, Phil Knight, svoju spoločnosť Blue Ribbon Sports (pôvodné meno spoločnosti Nike). Hľadal výrazné logo a obrátil sa na študentku grafického dizajnu Carolyn Davidsonovú. Tá navrhla legendárny „Swoosh“, a za svoju prácu dostala vtedy len 35 dolárov. Dnes je toto logo symbolom odhodlania, úspechu a športovej excelentnosti.

white and black concrete building
Foto od wu yi na Unsplash

McDonald’s: Začiatok v malom stánku s horúcimi párkami

Jeden z najväčších reťazcov rýchleho občerstvenia na svete, McDonald’s, sa skromne začal ako malý stánok s horúcimi párkami. V roku 1940 otvorili Richard a Maurice McDonaldovci svoj stánok v Kalifornii, ponúkajúc nový rýchly a efektívny koncept obsluhy. V roku 1955 prebral spoločnosť Ray Kroc, ktorý ju transformoval do globálneho fenoménu. Dnes je McDonald’s symbolom amerického kultúrneho vplyvu a jeho zlaté oblúky zdobia mestá po celom svete.

a sign with a light in the background
Foto od Michael Förtsch na Unsplash

Coca-Cola: Tajomstvo receptúry a nezabudnuteľný vianočný príbeh

Coca-Cola, ikonický nápoj, sa za dobu svojej existencie obklopila rôznymi legendami. Najväčšou záhadou bola a stále je jej receptúra. Coca-Cola si udržiava prísne tajomstvo v súvislosti s tým, aké presne zložky ju tvoria, a len veľmi málo ľudí má prístup k jej plnému zneniu. Okrem toho Coca-Cola naštartovala aj populárny obraz Santa Clausa, ktorý ju zobrazuje v modernom podaní a stal sa tak významnou postavou vo vianočných reklamách.

Santa drinking soda ornament
Foto odEgor Lyfar na Unsplash

Známe značky nám prinášajú oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Ich príbehy sú plné zaujímavých a často aj prekvapujúcich zvratov, ktoré prispeli k ich úspechu a obľúbenosti. Takže keď si znovu natiahnete obľúbené tenisky, vychutnáte si nápoj alebo navštívite fast food, spomeňte si na tieto neznáme príbehy za logami, ktoré sú nám tak dobre známe.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.