Proces mumifikácie a zaujímavosti? Čítajte a dozviete sa.

700

Videli ste film Múmia sa vracia? Potom vás určite okrem iného zaujali aj samotné múmie. Egypťania ale neboli jedinou civilizáciou, ktorá praktizovala mumifikáciu, napriek tomu sa práve oni stali majstrami v tomto remesle. Ich práca bola nesmierne precízna a dokonca sa k tomuto procesu zviazalo aj mnoho rituálov, ktoré sa postupne menili.

Väčšina detailov o tomto “umení” zanikla spolu s rokmi, ktoré uplynuli, no pár fascinujúcich faktov sa podarilo uchovať a my sme sa rozhodli predstaviť vám ich.

Existoval špeciálny spolok ľudí, ktorí sa balzamovaniu

Zdroj: google images

Takzvaní balzamovači boli menovaní samotnými predstaviteľmi kráľovského rodu, no ich mená sa nikdy nikam nezapisovali. To čo dnes vieme sú len domnienky a útržky toho, čo sa podarilo zachovať. Predpokladom teda je, že to boli veľmi vážení a samozrejme aj dobre platení ľudia, ktorí si odovzdávali informácie z generácie na generáciu.

Mozog bol extrahovaný železným háčikom

Zdroj: wikimedia common

Len si to predstavte – železný háčik na konci zahnutý, ktorým cez nosné dierky vyťahujú mozog. Tento proces mal aj svoj vlastný názov, hovorili mu proces excerebrácie (odstránenia mozgu) a skúmaný bol mnohými historikmi. Je totiž neuveriteľne fascinujúce ako sa metóda v priebehu rokov postupne menila.

Najprv bolo možné mumifikovať iba kráľovskú rodinu

Mumifikácia bol zložitý proces, ktorým nemohol byť uctený úplne každý. Spočiatku boli mumifikované iba telá patriace pokrvnej línii faraóna. Neskôr bola táto česť prejavená aj nižšie postaveným, ale stále váženým a zámožným ľuďom. Až o mnoho rokov neskôr sa to stalo medzi Egypťanmi bežnou praxou (počas dynastie Ptolemaiovcov).

Po “vyschnutí” bolo telo pomazané myrhou a škoricou

Zdroj Rens D

Živica myrhy získaná z kôry stromov sa pre svoje liečivé vlastnosti využíva už tisíce rokov. Pre Egypťanov bolo teda prirodzené použiť ju aj v procese mumifikácie, a to konkrétne za tým účelom, aby vďaka nej utesnili hrobku, čím sa malo zmierniť šírenie zápachu rozkladu tela. O niekoľko rokov neskôr sa do hrobky pridala aj škorica a ďalšie bylinky, ktoré mali udržiavať prívetivú vôňu.

Orgány boli z tela vybraté a uchované v nádobách

Zdroj Ryan Ancill

Vnútorné orgány boli odstránené, aby sa zabránilo ich nepríjemnému rozkladu vo vnútri tela, no ďaleko od neho sa neskladovali. Používali sa na to špeciálne nádoby, kde boli ukladané črevá, žalúdok, pečeň a pľúca.

Telo bolo naložené do Natronu a za 70 dní vysušené

Zdroj: wikimedia common

Natron, iný názov pre zlúčeninu soli, sa zvyčajne nachádzal na dne vyschnutých jazier. Egypťania ho získavali a používali na vysušenie tela, čo trvalo približne 70 dní. Prázdne brucho a hrudník po vybratí vnútorných orgánov sa vyplnilo pilinami.  

Jedna z najstarších známych múmií bola zničená počas druhej svetovej vojny

Veľká Británia bola počas druhej svetovej vojny neustále ohrozovaná náletmi nemeckých lietadiel. A samozrejme okrem škôd na životoch, ktoré boli najzávažnejšie a najtragickejšie – došlo aj k škodám na kultúrnych pamiatkach. Odniesol si to aj národný archív Royal College of Surgeons spolu s jednou z najstarších múmií na svete.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre