Prvé zmienky o trans ľuďoch siahajú hlboko do histórie! Koho sa to týka? Čítajte a dozviete sa.

304

Pomaly všade kam sa pozrieme narážame na reklamy súvisiace s trans ľuďmi. Ak by sme si ale mysleli, že sa to vo svete začalo objavovať len nedávno, napríklad s príchodom nového storočia – veľmi by sme sa mýlili. Existuje veľa dôkazov o tom, že to tu bolo už oveľa skôr. Takže áno, aj v minulosti by sme sa mohli stretnúť s trans ľuďmi. Dokonca o nich existujú zmienky, ktoré by sme vám radi predstavili.

Zaujímavé je, že každý človek sa k tomu postavil celkom inak, niektorí boli otvorene transrodoví, iní boli genderfluidní alebo nebinárni a niekoľkí držali svoju trans identitu v tajnosti, dokonca aj po celý život! 

Ak vás to teda prekvapilo, transrodové a nebinárne identity už nejaký čas existujú, dokonca aj v kultúrach, v ktorých by ste to vôbec nečakali. 

Chevalier d’Eon

Zdroj: wikimedia common

Chevalier d’Eon sa narodil v roku 1728 a jeho kariéra bola naozaj úspešná. Presadil sa ako francúzsky špión a diplomat. Zhruba prvú polovicu svojho života strávil ako muž, neskôr sa ale tento rytier začal na dvore kráľovnej Alžbety objavovať ako žena – začal sa tak obliekať a tvrdil, že už od narodenia sa cíti ako žena a žiadal, aby ho tak uznala aj francúzska vláda. Po jeho smrti bola vykonaná aj pitva, kde sa potvrdilo, že mal mužské pohlavné orgány. 

Chevalier sa tak stal postavou, s ktorou sa spájal výraz „eonizmus“.

Michael Dillon

Zdroj JAFAR AHMED

Laurence Michel Dillon, narodený v máji 1915, prišiel na svet ako Laura Maud. Stal sa však prvým transrodovým mužom, ktorý kedy podstúpil faloplastiku (čo v podstate znamená, že mu bol umelo vytvorený pohlavný úd). Počas svojho života vydal aj knihu, ktorá bola považovaná za prvú knihu o transrodovej identite a rodovom prechode. V tejto knihe Dillon opísal transgenderovú identifikáciu ako vrodenú a neovplyvnenú psychoterapiou a obhajoval lekársku liečbu pomocou hormónov a chirurgiu ako alternatívu.

Johanka z Arku

Rodová a sexuálna identita slávnej francúzskej bojovníčky je už dlho predmetom intenzívnych diskusií medzi historikmi aj náboženskými predstaviteľmi. 

Ako neoddeliteľná súčasť križiackych bojovníkov odmietala nosiť typické ženské oblečenie a upravovať si vlasy rovnako ako iné ženy v tej dobe. Možno to ani nemalo súvis s jej sexuálnou identitou, no v čase, v ktorom žila, sa to považovalo za veľmi vážny, rúhačský trestný čin.

Sylvia Rivera

Zdroj Jorge Saavedra

Sylvia Rivera bola jednou z prvých a najvplyvnejších aktivistiek za práva transrodových osôb. Takmer celý svoj život zasvätila boju za reformu občianskych práv nielen pre homosexuálov a transrodových ľudí, ale aj pre Afroameričanov. Prirodzene, bola aj predstaviteľkou feministického hnutia druhej vlny.

Christine Jorgensen

Zdroj: wikimedia common

Christine Jorgensen, narodená v roku 1926, je často uvádzaná ako prvá Američanka, ktorá úspešne podstúpila operáciu, ktorej cieľom bolo zmeniť pohlavie. Realita je ale taká, že prvou osobou rozhodne nebola. Ale bola prvou, ktorá sa stala verejne známou a uznávanou.

A tak sa na dlhú dobu stala hlavnou témou takmer každých správ. Dokonca inšpirovala spisovateľov k napísaniu viacerých kníh i filmov. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre