5 znakov psychickej závislosti vo vzťahu

4729

Psychická závislosť, ktorá sa u ľudí vyskytuje v mnohých podobách, je bežnou súčasťou našich životov.Väčšinou si ju však neuvedomujeme. Na rozdiel od fyzickej závislosti, ku ktorej dochádza pri honbe za odmenou, psychická závislosť sa vyvíja zo strachu, že nám bude odobraté niečo, čo znižuje bolesť. Psychologická závislosť sa môže vyskytnúť v súvislosti s jedlom, drogami, nakupovaním a dokonca aj fyzickým cvičením. Jednou z najčastejších oblastí výskytu psychologických závislostí sú však milostné vzťahy.

Aký je rozdiel medzi láskou a psychickou závislosťou?

Žiarlivosť

3 35
Zdroj: canva

Cítite úzkosť, keď je milovaný človek v blízkosti iných, pretože sa bojíte, že vám ho nejaká iná žena alebo chlap ukradne. Ak áno, je to možné znamenie. Ide o normálnu spoločenskú situáciu, z ktorej by ste sa mali tešiť. Napriek tomu nemôžete, pretože vo vnútri trpíte. Takáto situácia má dopady aj na vzťah. Nemôžete si užívať bežné spoločenské príležitosti so svojou milovanou osobou a dokonca sa prestanete stretávať so svojimi priateľmi alebo sa vyhýbate vytváraniu nových priateľstiev, pretože váš partner ich môže uprednostniť pred vami. Ak je to tak, váš vzťah nemá veľkú šancu, pokiaľ sa nezamknete v dome. A aj tak sa to rýchlo zmení na ponorku.

Riešenie – Pokúste sa zaujať k vášmu vzťahu uvoľnenejší postoj. Ak vás opustia kvôli niekomu inému, pretože videli niekoho iného, kto bol atraktívny, potom tomu nezabránite. Rovnako ľahko môžete nájsť niekoho iného aj vy. Otvorte sa očividnému faktu, že vaše šťastie nestojí a nepadá na jednej osobe.

Chcete byť s nimi (a len s nimi) stále

4 25
Zdroj: canva

Spolu so žiarlivosťou je ďalším príznakom túžba nebyť odlúčení od partnera. Chcete s nimi tráviť všetok svoj čas, aj keď si uvedomíte, že vzťah sa stáva dusným a obaja v ňom strácate svoju individuálnu identitu. Keď ľudia opustia svoju identitu, začnú sa cítiť menej sebavedomí a menej príťažliví. To môže mať fatálny vplyv na vzťah, pretože ľudia začínajú mať pocit, že stagnujú. Je len otázkou času, kedy človek začne cítiť, že sa potrebuje oslobodiť.

Riešenie – Uvedomte si skôr, než bude príliš neskoro, že vzťahy musia fungovať disciplínou a hranicami. Váš vzťah je odsúdený na zánik, ak trváte na neustálom bytí s partnerom.

Potrebujete ich súhlas, aby ste sa cítili dobre

5 18
Zdroj: canva

Psychická závislosť sa často vyskytuje vo vzťahoch, keď má jeden z partnerov nízke sebavedomie. Na začiatku, keď je vzťah nový, majú obaja partneri tendenciu hovoriť si pekné veci. To môže spôsobiť, že osoba, ktorá má nízku sebaúctu, sa stane odkázanou na potvrdenie svojho pocitu vlastnej hodnoty. Žiaľ, je nevyhnutné, aby nadšenie z prvotnej zamilovanosti časom opadlo vďaka návyku. Tomu, kto je na tom druhom psychicky závislý, to môže pripadať ako tragický vývoj. Nie sú ochotní uznať, že ide o prirodzený a nevyhnutný proces: nemá to nič spoločné s ich hodnotou.

Riešenie – Pochopte, že nové vo vzťahu je univerzálnym princípom. Stáva sa to aj vám, ak ste k sebe úprimní. Pochopte to v sebe a prestaňte sa trápiť tým, že ten druhý sa cíti úplne rovnako. Je to škoda, ale taká je povaha života.

Záleží vám viac na tom, čo k vám váš partner cíti, než na tom, kto je

6 18
Zdroj: canva

Zistíte, že veľa vašich rozhovorov alebo myšlienok o vašom milovanom súvisí s tým, čo k vám cíti alebo či vás považuje za príťažlivú. To je ďalší znak psychickej závislosti. Ukazuje to, že sa skutočne zaujímate o ich existenciu len do tej miery, do akej sa týka vás. To, že sa bojíte alebo nemáte záujem spoznať niekoho takého, aký v skutočnosti je  a to, ako sa k veciam stavia znamená, že vás táto osoba v skutočnosti nezaujíma. Skôr to naznačuje, že na nich chcete premietnuť fantáziu, ktorá sa týka vašej vlastnej hodnoty.

Riešenie – Uvedomte si, že sa zapájate do opakovaného a únavného správania v dôsledku vlastného nedostatku sebaúcty. Naučte sa tieto tendencie potláčať disciplínou a začnite o svojho partnera prejavovať záujem kvôli nemu samému.

Ste vydesený z akejkoľvek zmeny

7 18
Zdroj: canva

Váš partner dostane pracovnú ponuku alebo miesto na univerzite, ktoré bude skvelé pre jeho budúcnosť. Okamžite sa začnete cítiť nepríjemne, pretože ste si istí, že táto nová príležitosť bude znamenať, že stretne niekoho iného. Ak áno, môžete byť psychicky závislý. Samozrejme, je možné, že veľké životné zmeny môžu niekedy znamenať rozpad vzťahov. Musíte sa s tým zmieriť. Ak niekomu prekážate v rozvoji a ak mu dovolíte, aby sa postavil do cesty vášmu rozvoju, vzťah nevydrží. Buď sa jeden oslobodí alebo, čo je ešte horšie, budete sa navzájom dusiť natoľko, že sa nakoniec budete hnevať sami na seba.

Riešenie – Sústreďte sa na svoj osobný rozvoj v reakcii na úspech vášho partnera. Zamerajte sa na to, aby ste sa stali niekým, s kým by on/ona alebo niekto iný chcel byť.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.