Recept na šťastie a krásny život? Toto je teória šťastia Alberta Einsteina

3270

Keď sa opýtate, kohokoľvek vo svojom okolí, čo by si želali na narodeniny alebo pod vianočný stromček, odpoveď je väčšinou rovnaká. Želajú si zdravie, šťastie, pokoj a lásku. V čom to šťastie spočíva? Je pravda, že pre každého prebýva šťastie v niečom inom? Mnohí myslitelia, filozofovia, či psychológovia sa týmto pojmom zaoberajú už veľmi dlho. Dnes vojdete do kníhkupectva a dokážete si kúpiť nespočetné množstvo publikácií s receptom na šťastie. Kde je však skutočná pravda? Keď si však spomeniete na génia Alberta Einsteina, do tohoto konceptu Vám vôbec nezapadá, však? Zatiaľ, čo mu jeho práca vo fyzike priniesla Nobelovu cenu, jeho neuveriteľná myseľ mala v zálohe ešte oveľa viac múdrosti, ako si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť. 

3 14
Zdroj: canva

Einstein sa zapísal do histórie, keď v roku 1915 publikoval svoju Všeobecnú teóriu relativity s teóriou, že rýchlosť svetla je konštantná a že fyzikálny zákon má vždy rovnakú formu. Aj keď tieto tvrdenia Vám môžu znieť celkom jednoducho, pre ľudí vo vedeckých oblastiach tieto teórie poskytli rámec, na ktorom boli nakoniec postavené koncepty priestoru a času. Dodnes ovplyvňujú svet vedy. Ale aj mimo sveta vedy, jeho meno pozná takmer každý. Nie každý si ho však spája s niečím nehmatateľným, ako teória štastia. 

4 9
Zdroj: canva

V roku 1922 na listový papier z hotela Imperial, v japonskom Tokiu, Einstein napísal svoju ďalšiu teóriu. Tentoraz sa nedržal sveta vedy, v skutočnosti zablúdil dosť ďaleko od svojho klasického pôsobiska. Namiesto toho prezradil, čo považoval za skutočný recept na šťastie. Tento malý, ale dôležitý kúsok papiera nebol napísaný pre hodnostára alebo generálneho riaditeľa spoločnosti. Einstein ho dal poslíčkovi ako prepitné a sľúbil, že jedného dňa tento kúsok papiera bude mať veľmi veľkú hodnotu. Aj keď bolo jasné, že Einstein ponúka mladému chlapcovi neuveriteľnú radu do života, nikdy nemohol tušiť, čo príde. Malá ručne napísaná poznámka, ktorý je teraz známa ako „Einsteinova teória šťastia“, sa predala 24. októbra 2017 za neuveriteľných 1,56 milióna dolárov na aukcii v Jeruzaleme. Bol to len jeden dôležitý kúsok zo série poznámok a vedomostí, ktoré vlastnoručne napísal Albert Einstein. Všetky boli z toho istého hotelového poznámkového bloku.

pexels anna nekrashevich 8532966 scaled
Zdroj: pexels/Anna Nekrashevich

Štylizácia na poznámke nebola komplikovaná a prehnaná. Namiesto toho boli Einsteinove slová jednoduché: „Pokojný a skromný život prináša viac šťastia ako honba za úspechom v kombinácii s neustálym nepokojom“. Je to princíp, ktorý je dnes použiteľný viac, ako kedykoľvek predtým. V našom rýchlo sa meniacom svete si komplikujeme život hľadaním vecí, ktoré nám prinášajú radosť – hľadaním okázalých životov, slávy, moci či bohatstva. Príliš často spájame šťastie s materiálnym bohatstvom, ale pravda je oveľa jednoduchšia a prostejšia. Musíme zbaviť vysokých očakávaní, mylných predstáv a stereotypov.

pexels maksim goncharenok 4758023 scaled
Zdroj: pexels/Maksim Goncharenok

Musíme si nájsť čas na to, aby sme žili prítomným okamihom a skutočne videli neuveriteľné požehnania, ktoré nám život prináša každý deň. Musíme sa naučiť byť vďační za život, ktorý žijeme, a za príležitosti, ktoré nám ponúka. Skúsme sa preto zastaviť, zamyslieť a poslúchnuť múdreho muža, ako bol Albert Einstein…    

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.