Rozbíjanie mýtov o recesívnych génoch: Najbežnejšie ľudské charakteristiky, ktoré sú v skutočnosti recesívne

713

Je čas rozbiť niektoré rozšírené mylné predstavy o recesívnych génoch. Po prvé, keď počujete pojem „recesívne gény“, pravdepodobne si predstavíte fyzické vlastnosti u ľudí, ktoré sú menej časté. To je však nesprávny pohľad na vec. Je pravda, že mnohé recesívne vlastnosti bývajú menej časté, ale faktom je, že mnohé „normálne“ ľudské vlastnosti, ktoré vidíte každý deň, sú v skutočnosti recesívne! A my máme zoznam recesívnych ľudských génov, ktorý to dokazuje.

Funguje to takto – recesívny znak je taký, ktorý sa zvyčajne prejaví len vtedy, keď nie je prítomný dominantný gén. Ak má napríklad vaša mama ryšavé vlasy a váš otec čierne, je pravdepodobné, že budete mať čierne vlasy, pretože gén pre túto farbu je dominantný. Ako sa ukázalo, mnohé znaky, ktoré dnes považujeme za samozrejmé, sú také bežné, že dominantný gén sa buď nevyskytuje tak často, alebo úplne vymizol. Niekoľko najbežnejších recesívnych génov u ľudí sú tie, o ktorých by ste si mysleli, že sú dominantné.

Mať 5 prstov

Počuli ste správne, mať päť prstov je v skutočnosti recesívna ľudská vlastnosť v porovnaní so šiestimi prstami! Ako sa teda stalo, že všetci okrem veľmi malého percenta populácie majú ruky s piatimi prstami? No, v určitom dávnom okamihu sa päť prstov na ruke stalo významnejšími. Táto vlastnosť je síce recesívna, ale dominantných génov pre šesť prstov je veľmi málo.

persons left hand in tilt shift lens
Autor tejto fotografie je Krzysztof Maksimiuk

Nespojené prsty

Ľudí s voľnými prstami vídame určite častejšie ako ľudí so zrastenými prstami, čiastočne preto, že v populácii sa vyskytuje tak málo génov tohto typu. Iba tri až desať z 10 000 narodených detí vykazuje znaky pavučinových alebo zrastených prstov.

Zdroj: Internet Archive Book Images/Flickr

Vlasy bez bielych pruhov

Nevidíte veľa ľudí, ktorí by chodili s vlasmi nevesty Frankensteinovej. Preto vás možno prekvapí, že mať vlasy bez pruhov, ako to má väčšina ľudí, je recesívna vlastnosť.

Zdroj: David Jackmanson/Flickr

Nemať trpasličí vzhľad

Možno vás prekvapí, že trpasličí vzhľad je väčšinou dominantná vlastnosť. To však neznamená, že osoby s trpasličím vzrastom majú vždy rodičov s trpasličím vzrastom. Podľa Technického múzea informácií„Približne 7 z 8 prípadov trpaslíctva je dôsledkom zmien DNA v géne FGFR3, ktoré sa objavia z ničoho nič. Doslova. K týmto zmenám (alebo mutáciám) dochádza v spermiách alebo vajíčkach alebo veľmi skoro vo vývoji.“

Zdroj: WikimediaCommons

Náchylnosť na jedovatý brečtan

Imunita voči jedovatému brečtanu je v skutočnosti dominantná vlastnosť. Napriek tomu približne 85 % populácie vykazuje recesívny znak a je alergických na jedovatý brečtan.

Zdroj: McBeth/Flickr

Koža bez pieh

Pehy sú roztomilé a tak trochu vzácne, ale sú tiež dominantnou vlastnosťou! „Ak máte aktívny gén MC1R, vaše telo produkuje viac eumelanínu, čo vedie k tmavším vlasom a pokožke, ktorá chráni pred slnkom,“ povedal moderátor „SciShow“ Hank Green. „Ak je tento gén neaktívny, budete produkovať viac feomelanínu, čo vedie k svetlejšej pokožke, blond alebo ryšavým vlasom a sklonu k pehám.“

Zdroj: Frédéric Poirot/Flickr

Rovné vlasy

Rovné vlasy sú ďalším väčšinou recesívnym znakom, nie znakom, ktorý závisí od jediného recesívneho génu. Podľa Technického múzea informácií – „Existujú dve verzie génu pre typ vlasov, kučeravé a rovné. Typ vlasov je zaujímavým prípadom niečoho, čo sa nazýva neúplná dominancia. Znamená to, že pri type vlasov, ak máte jednu z každej verzie génu, dostanete zmes týchto dvoch alebo vlnité vlasy.“

woman facing sea during blue hour
Autor tejto fotografie je Tamara Bellis

Farboslepota

K farboslepote môže prispieť viacero faktorov, ale drvivá väčšina prípadov, ktoré sa týkajú červeno-zelenej farboslepoty, je dedičná. Táto forma farboslepoty je spojená s pohlavímna každú červeno-zelenú farboslepú ženu pripadá približne 16 červeno-zelených farboslepých mužov. Podľa stránky Color-Blindness.com: „Ak jeden z vašich rodičov alebo obaja rodičia trpia nejakým typom poruchy farebného videnia, existuje určitá pravdepodobnosť, že vy alebo vaše deti budú mať rovnaký zrakový hendikep.“

Zdroj: WikimediaCommons

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre