Rozprávajte sa s cudzími ľuďmi! Robí Vás to múdrejšími.

226

V podozrivom svete sa mnohí z nás zdráhajú komunikovať s cudzími ľuďmi. Ale rozhovory s ľuďmi, ktorých sme nikdy predtým nestretli, nás môžu urobiť múdrejšími a šťastnejšími. Ako mnoho ľudí, aj Vy ste boli možno vychovávaní tak, aby ste sa báli cudzincov. Starosť rodičov a prirodzená ostražitosť ľudstva voči cudzincom má obrovské zastúpenie v médiách a ide ruka v ruke s klesajúcou úrovňou spoločenskej dôvery, ktorá prerástla do úplnej morálnej paniky.

pexels teona swift 6873953 scaled
Zdroj: pexels/ Teona Swift

Policajti, učitelia, rodičia, náboženskí vodcovia, politici, mediálne osobnosti a organizácie na ochranu detí dali bokom svoje rozdiely a spolupracovali na šírení posolstva – že interakcia s cudzincom ich môže vystaviť riziku.Hoci niet pochýb o tom, že niektorí ľudia majú traumatické skúsenosti s cudzími ľuďmi, chýbal skutočný štatistický základ. Vtedy, ako aj dnes, väčšinu sexuálnych a násilných trestných činov voči deťom (a dospelým, ak na to príde) páchajú ľudia, ktorých obeť pozná: príbuzní, susedia a rodinní priatelia. Únosy nerodinnými príslušníkmi predstavujú len 1 % prípadov nezvestných detí nahlásených Národnému centru pre nezvestné a zneužívané deti v USA.

Niektorí sociálni vedci sa domnievajú, že učiť deti, že doslova každý na svete, s ktorým sa nestretli, je nebezpečný, by mohlo byť aktívne škodlivé. Politológ Dietlind Stolle z McGill University v Kanade tvrdil, že desaťročia tohto posolstva mohli poškodiť schopnosť celej generácie dôverovať iným ľuďom. To je problematické – dôvera je kľúčom k fungovaniu mnohých spoločností.

Už viac ako 6 000 rokov žili ľudia v mestách – forma sociálnej organizácie, ktorá sa vyznačuje nadbytkom cudzincov. Ale len nedávno začali psychológovia študovať, čo sa stane, keď sa rozprávame so všetkými týmito neznámymi ľuďmi, ktorými sme každý deň obklopení.

pexels george pak 7968662 scaled
Zdroj: pexels/ George Pak

V roku 2013 psychológovia Gillian Sandstrom z University of Sussex v Spojenom kráľovstve a Elizabeth Dunn z University of British Columbia zverejnili výsledok experimentu, v rámci ktorého sa 30 dospelých usmievalo a rozprávalo sa so svojím baristom v kaviarni v Toronte. „Ľudia sú pozoruhodne pesimistickí v takmer každom aspekte rozhovorov s cudzími ľuďmi,“ napísal Sandstrom, ale tento pesimizmus sa zdá byť neopodstatnený. Účastníci štúdie, ktorí sa zhovárali pri kúpe kávy, uviedli, že pociťovali silnejší pocit spolupatričnosti a lepšiu náladu ako tí, ktorí sa s cudzincom nerozprávali.

pexels rodnae productions 4921166 scaled
Zdroj: pexels/ RODNAE Productions

Nabrať odvahu nadviazať konverzáciu s neznámym človekom môže byť zložité, pretože mnohí z nás to bežne nerobia. Behaviorálni vedci Nicholas Epley a Juliana Schroeder z Chicagskej univerzity požiadali dochádzajúcich, aby sa rozprávali s cudzincami v hromadnej doprave, v taxíkoch. Je pochopiteľné, že väčšina účastníkov predpovedala, že tieto interakcie nepôjdu dobre. Obávali sa porušovania spoločenskej normy a obávali sa, že cudziemu človeku sa nebude páčiť vtieranie a odmietne ich a ich dochádzanie bude ešte nepríjemnejšie, ako doteraz.

Keď však účastníci vyšli von a skutočne sa zaoberali ľuďmi, zistili, že cudzinci boli prekvapivo vnímaví, zvedaví a príjemní. „Zdá sa, že cestujúci si myslia, že rozhovor s cudzincom predstavuje významné riziko sociálneho odmietnutia,“ napísali Epley a Schroeder. „Pokiaľ môžeme povedať, nepredstavovalo to žiadne riziko.

Účastníci, ktorí sa rozprávali s neznámymi ľuďmi, uviedli, že rozhovory boli príjemné, zaujímavé a trvali dlhšie, ako predpovedali a spríjemnili im dochádzanie. Epley a Schroeder dodávajú, že to naznačuje hlboké nepochopenie sociálnych interakcií a dospeli k záveru, že ľudia môžu byť sociálne zvieratá, ale nemusia byť vždy dostatočne sociálni pre svoje vlastné blaho.

3 63
Zdroj: canva

Aby sa tieto výsledky nepripisovali ústretovosti Stredozápadnej Ameriky, Epley a Schroeder uskutočnili rovnaký experiment na historicky menej priateľskom mieste a nechali dochádzajúcich diskutovať s neznámymi ľuďmi v hromadnej doprave v Londýne – čo je vyhliadka, ktorú mnohí Londýnčania vnímajú so zmesou pohŕdania a hrôzy ( a miesto, kde sa zvyčajne vyhýba aj očnému kontaktu). Epley a Schroeder však zaznamenali rovnaké výsledky. Rozhovory prebiehali pozoruhodne dobre.

Odvtedy sa výsledok opakoval v iných krajinách s rôznymi účastníkmi. Zistenia týchto štúdií sú pozoruhodne konzistentné: veľa ľudí sa bojí hovoriť s cudzími ľuďmi, ale keď tak urobia, majú tendenciu odchádzať s dobrým pocitom: šťastnejší, menej osamelí, optimistickejší, empatickejší a so silnejším pocitom spolupatričnosti k svojej komunite.

Napriek tomu existuje veľa dôvodov, prečo sa ľudia cítia nepríjemne pri rozhovore s cudzími ľuďmi. Ľudia uvádzajú, že majú obavy z porušenia spoločenskej normy. Obávajú sa, že budú zlí v rozhovore alebo nebudú mať čo povedať, alebo majú obavy z toho, že budú napadnutí alebo povedia nesprávne veci. Mnoho faktorov nám bráni v tom, aby sme sa spolu rozprávali. Inteligentné telefóny spôsobili, že sa vyhýbame interakcii s ľuďmi v našom bezprostrednom okolí. A môžeme byť prirodzene opatrní pri oslovovaní niekoho, kto sa nám zdá nedôveryhodný, aj keď sme ho nikdy nestretli. Radšej spolupracujeme s niekým, kto vyzerá ako niekto, komu sme v minulosti dôverovali, než s niekým, kto vyzerá ako nedôveryhodný bývalý známy. Nie je teda prekvapením, že keď sa tieto obavy nenaplnia, ľuďom sa uľaví. Porozprávate s nejakým náhodným človekom a ide to dobre a je to ako: ‚Možno, že svet nie je až taký zlý‘.

4 51
Zdroj: canva

Nie je to maličkosť. V čase, keď sa toľko ľudí cíti osamelých, odcudzených, vylúčených, odpojených, pesimistických, sú tieto zistenia užitočné a zároveň upokojujúce. Komunikácia s cudzími ľuďmi, aj keď len letmo, nám môže pomôcť vybudovať alebo prebudovať sociálne siete, znovu nás spojiť s našimi komunitami a posilniť dôveru v ľudí okolo nás.

Ďalšie rady na rozhovor s niekým, koho nepoznáte; opýtajte sa otvorenú otázku a potom odpovedzte niečím, čo máte spoločné – existuje dôvod, prečo predvolene hovoríme o počasí. Rozhovor s cudzími ľuďmi Vás môže ovplyvniť hlbšie, než by ste čakali a priniesť Vám mnohé zdravotné výhody.

Rozhovor s cudzími ľuďmi nás môže urobiť múdrejšími, svetskejšími a empatickejšími.  Rozhovorom s neznámymi ľuďmi získate pohľad na ohromujúcu zložitosť ľudského druhu a nekonečnú rozmanitosť ľudských skúseností. Je to klišé, ale môžete vidieť svet očami niekoho iného. Ale, nie je to jednoduché. Zistíte, že musíte neustále prehodnocovať svoje domnienky o svete a Vašom mieste v ňom. To môže byť ťažké a dezorientujúce, ale aj vzrušujúce a dokonca zábavné. Je to tiež spôsob, akým rastieme ako jednotlivci a ako držíme spolu v komunite. Keď tieto interakcie idú dobre – a vo všeobecnosti áno – pozitívne vnímanie cudzinca sa môže zovšeobecniť do lepších pocitov o ľuďoch. Ak by sme všetky svoje predstavy o ľudskosti založili na tom, čo je dostupné prostredníctvom nášho telefónu alebo notebooku, mali by sme fantasticky negatívny pohľad na väčšinu ostatných ľudí. Boli by sme paralyzovaní „nebezpečenstvom cudzincov a cítili by sme sa plne oprávnení vyhýbať sa týmto bláznom, hysterikom, zločincom, šarlatánom, prípadom zúrivosti a demagógom. Namiesto toho však môžete ísť do sveta a rozprávať sa s ľuďmi.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.