16 zaujímavých faktov a informácií o Rubikovej kocke, ktoré Vás pravdepodobne prekvapia!

11040

Väčšina z nás sa s Rubikovou kockou už stretla. Niektorým trvalo postaviť ju roky, niektorí ju neposkladali nikdy, ale veľa jedincov ju dokáže postavať za niekoľko minút, alebo dokonca len sekúnd. Často je používaná na anti-stresové účely, alebo len tak sa zabaviť. Či už túto kocku máte, alebo nie (ak nemáte určite by ste si ju mali kúpiť) , určite si prečítajte súhrn faktov o jednej z najobľúbenejších hračiek 20. storočia.

Rubíková kocka

Aké Rubikové kocky poznáme?

Kocky sa vo všeobecnosti odlišujú rozmerom. Platí, čím väčší rozmer tým náročnejší hlavolam. Základná Rubiková kocka má rozmer 3x3x3 . Medzičasom a s rastúcou poplaritou vznikli nové verzie tejto hračky a tak dnes už vieme nájsť Rubikove kocky 5x5x5, 13x13x13 . Dokonca vznikli aj takzvané „vreckové“ verzie, ktoré majú rozmer 2x2x2.

Zaujímavosti

1. V roku 2014 Rubikova kocka oslavovala 40. „narodeniny“, teda dnes má už viac ako 43 rokov.

2. Keď ju v roku 1974 vytvoril mladý architekt z Budapešte, ľudia ju nazývali „nemožným objektom“. Následne mu trvalo viac ako mesiac, aby ju zložil.

 

Rubik Erno fotografia
Foto od fdecomite

3. Prvá „Magická kocka“ (pôvodný názov) bola predaná na mieste svojho vzniknutia v roku 1975. „Rubikova kocka“ sa z nej stala až v roku 1980.

4. Kocku tvorí dokopy 26 miniatúrnych kociek pospájaných dokopy a každá z nich obsahuje dômyselne skrytý vnútorný mechanizmus umožňujúci pohyb.

5. Pôvodný dôvod výroby bolo vytvorenie pomôcky pre pochopenie troj-dimenzionálnej geometrie a Ernő Rubik nemal ani potuchy, že sa z nej stane hračka.

6. Vyhrala aj zopár ocenení, ako „Hračka roka 1980“ a rovnako to bolo aj v roku 1981.

TIP: Skvelý a hlavne užitočný darček pre malých aj väčších . Za veľmi príjemnú cenu kúpite u overeného predajcu

7. Dokopy bolo predaných viac ako 350 miliónov kusov, čo ju robí najpredávanejšou hračkou na svete zatiaľ. Aj keď nie skôr ako pár rokov, ale predsa je len možné že ju predsa predbehne preslávený „Fidget Spinner“.

Rubik Erno fotografia
Foto od Patents Wall Art

8. Predpokladá sa, že existuje viac ako 43 triliónov možných spôsobov zostavenia, samozrejme bez toho, aby boli kocky správne. Ak by ste začali skúšať tieto kombinácie už počas Veľkého tresku, ešte stále by ste neboli hotový.

9. Svetové rekordy sa robia aj v skladaní jednou rukou, zo zavretými očami, alebo s pomocou robotov. Tomu najrýchlejšiemu človeku to trvalo len 3.47 sekúnd na šampionáte Wuhu Open 2018 – bol to Číňan Yusheng Du a pokoril tak predchadzájúceho rekordmana menom Felisk Zemdeks.

10. V roku 1981 bola Patrickom Bossertom vydaná kniha „You Can Do Rubik’s Cube“ (Môžete zvládnuť Rubikovu kocku) a dodnes sa predalo viac ako 1,5 milióna kópií.

11. Prvý Medzinárodný šampionát v skladaní Rubikovej kocky sa uskutočnil v roku 1982. Vyhral ho Minh Thai a zabralo mu to (na momentálne pomery) „až“ 22.95 sekúnd.

12. Akákoľvek kombinácia farieb na Rubikovej kocke môže byť vyriešená dvadsiatimi ťahmi, alebo ešte dokonca aj menej. Na internete môžete nájsť rôzne návody, ale nie je to nič jednoduché.

3x3 kocka fotografia
Foto od Museum of Hartlepool

13. Najväčšiu Rubikovu kocku na svete nájdete v Knoxville a je ťažšia viac ako 500 kilogramov. Najmenšia nie je viac ako 10 milimetrov široká a vytvoriť ju možno len s pomocou 3D tlačiarne.

14. Najdrahšia kocka stojí až 1,5 milióna a obsahuje 22,5 karátov ametystu, 34 karátov rubínov,34 karátov smaragdov a to všetko zaliate v 18 karátoch zlata. Klasická kocka je oproti tejto skoro zadarmo .

15. Za všetky tie roky vznikla aj obsesia a ľudia s ňou sa nazývajú „Cubaholicmi“ (Cubaholics). O tejto poruche bol natočený aj dokumentárny film. V roku 1981 istá popová skupina dokonca nahrala pieseň „Mr. Cube“, ktorá bola o mužovi, ktorý po skladaní tejto kocky zošalel.

16. V roku 2011 sa v Toronte konala výstava s vyše štyridsiatimi slávnymi dielami, ktoré však boli vyrobené práve Rubikovými kockami.

TIP na článok: Monopoly – Zaujímavosti o populárnej spoločenskej hre, ktorá si získala srdcia ľudí po celom svete

Ako poskladať Rubikovu kocku?

Existuje viacero spôsobov ako kocku poskladať. Ak ste to vzdali a silou mocou by ste chceli kocku konečne zložiť, môžete sa inšpirovať v nasledujúcom videu. Odporúčame sa však trápiť dovtedy kým kocku celú poskladáte svojpomocne. To je predsa celá pointa tejto úžasnej hračky.

zdroj: buzzfeed

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Donko
19. septembra 2017 18:11

“ S pomocou robotoU “ Q_Q