Monopoly – Zaujímavosti o populárnej spoločenskej hre, ktorá si získala srdcia ľudí po celom svete

7982

Či už máte Monopoly radi alebo ho neznášate, tak nemôžete poprieť popularitu tejto doskovej hry. Od jej vzniku v roku 1935 sa predalo už viac ako 250 miliónov kusov a hralo ju viac ako miliarda ľudí. Síce je táto hra známa po celom svete, tak stále existujú veci, o ktorých mnoho ľudí nevie.

monopoly fotografia
Foto od atkinson000

Zaujímavosti o Monopoly

Z rozličných zdrojov sa nám podarilo zistiť nasledujúce zaujímavosti o tejto populárnej stolovej hre, ktorá sa podobne ako Rubikova kocka už zapísala do histórie.

Prvú verziu hry vytvorila žena

Lizzie Magie si patentovala v roku 1904 hru Landlord´s Game, ktorá bola podobná dnešnému Monopoly. V jej hre sa hráči pohybovali po hernej doske, kupovali pozemky a platili nájomné. Znie to povedome, však? O niekoľko rokov neskôr, v roku 1935, Charles Darrow pozmenil pár detailov v hre a predal ju spoločnosti Parker Brothers.

 Charlesom Darrow
Charlesom Darrow vynašiel Monopoly

Parker Brothers pôvodne hru odmietli

Pri prvom pokuse Charlesa Darrowa bola hra odmietnutá, z dôvodu 52 fundamentálnych chýb, medzi ktoré sa považovala aj dĺžka a náročnosť hry. Našťastie pre Parker Brothers, tak nakoniec zmenili svoj názor v roku 1935.

Pôvodnú hru vytvoril Darrow doma

Bol to len kus nafarbenej látky na drevenej doske a všetky karty boli napísané ručne.

Nápad na kovové figúrky dali Darrowovi jeho netere

Ich nápad bol malé kovové náramky a náhrdelníky. Prvé figúrky boli aj žehlička, kabelka, lampáš, pretekárske auto, náprstok, topánka, klobúk, bojová loď, kanón a hojdací koník

stolová hra
Foto od sling@flickr

Postavička na obale bola inšpirovaná skutočným magnátom

Panáčik v obleku s klobúkom a fúzmi je údajne inšpirovaný podľa J.P. Morgana. Bol bohatý a vplyvný bankár, ktorý pomáhal financovať konštrukciu nových železníc a bol spoluzakladateľom niekoľkých spoločností fungujúcich dodnes.

 

Hra obletela celý svet

Hoci je hra inšpirovaná skutočnými miestami v Atlantic City (New Jersey), tak stále jej to neprekážalo aby obletela celý svet. Bola predaná do 114 krajín a preložená do 47 jazykov.

 

Existuje viac než 300 rôznych verzií

Asi ste už aj sami videli rôzne typy Monopoly, k najznámejším verziám patria Star Wars, Pokemon a Hra o Tróny.

 

Najdlhšia hra trvala dlhšie než 2 mesiace

Keď ste niekedy dohrali Monopoly, tak viete že to nie je práve najkratšia hra. Normálne by mala hra trvať 60 až 90 minút, no najdlhšia zaznamenaná hra trvala celých 70 dní.

 

Prvé vydanie Monopoly stálo 2 doláre

 

Najdrahšia verzia Monopoly stojí 2 milióny dolárov

Bola vytvorená klenotníkom v San Franciscu – Sidney Mobellom.

 

Najčastejšie políčko

Pravdepodobne skončíte vo väzení – je to jedno z troch políčok, na ktoré hráči skáču štatisticky najviac.

spoločenská hra
Foto od glasseyes view

Väzenie nemusí nutne znamenať zlú vec

Najmä neskôr v hre, kedy je už takmer každé políčko zabraté a ma na sebe postavené domy a hotely, tak je (podľa šampióna v Monopoly roku 2015 v Spojenom Kráľovstve) lepšie posledné kola presedieť vo väzení a zbierať peniaze od protivníkov, namiesto toho aby ste im šliapali na políčka.

 

Monopoly pomohlo vojnovým väzňom v 2. Svetovej Vojne utiecť z Nemecka

Počas 2. Svetovej Vojny Britská tajná služba údajne používala krabice od Monopoly aby prepašovali veci potrebné na útek. Krabice obsahovali kovové pilníky a skutočné peniaze. Taktiež používali hodvábne mapy, pretože boli menej hlučné než papierové.

Lokalizácia hry

Vždy keď sa začne hra predávať v novej krajine, tak sú políčka pozmenené aby obsahovali známe lokácie tej krajiny

 

Pravidlá Monopoly

Keď ste ako ja, tak ste si asi nikdy nenaštudovali poriadne pravidlá hry. Kúpite si Monopoly a prvá vec čo vás čaká sú hory textu, kto má na to čas? „Poďme proste hrať a keď niečo nebudeme vedieť, tak sa pozrieme do manuálu“ boli zvyčajne moje slová vždy keď som vytiahol Monopoly. No existuje v hre mnoho pravidiel, o ktorých som nemal ani šajnu a urobili by Monopoly oveľa zábavnejšiu záležitosť:

 

Základné pravidlá

 • Ak hodíte dve rovnaké čísla, tak sa posuniete o daný počet políčok a hádžete ešte raz, tomu sa hovorí Double. No ak hodíte Double tri krát po sebe, tak idete do väzenia za „prekročenie rýchlosti“.

 

Väzenie

 • Ak prídete na políčko väzenia a nie na políčko „Choď do väzenia“, tak to väzenie len navštevujete a ďalšie kolo normálne hádžete kockou.
 • Ak ste vo väzení, tak môžete sa z neho dostať ak jednoducho zaplatíte 50 dolárov (cena sa mení podľa toho, akú máte verziu hry).
 • Vo väzení hráč nemôže kupovať nové nehnuteľnosti no môžu sa zúčastňovať na všetkých ostatných transakciách, vrátane prihadzovania peňazí pri dražbách nehnuteľností.
 • Ak použijete kartu na odídenie z väzenia alebo zaplatíte poplatok, tak dostanete kolo navyše a môžete sa ďalej pohybovať.

 

Nehnuteľnosti

 • Ak hráč príde na nevlastnené políčko, tak má možnosť ho kúpiť za cenu na danom políčku. Ak sa rozhodne to nekúpiť, tak sa daná nehnuteľnosť dostane okamžite do dražby.
 • Dražbu môže vyhrať aj človek, ktorý stojí na danom políčku a rozhodol sa ho najprv nekúpiť.
 • Stavať domy môžete len keď vlastníte všetky políčka danej farby a musíte ich stavať na všetky políčka rovnako. Dom teda musí byť postavený na každom políčku danej farby ak chcete začať stavať druhý dom.
 • Všetky domy a hotely musíte predať pred tým, než predáte samotné políčko alebo si naňho vezmete hypotéku.
 • V prípade hypotéky vám banka vyplatí polovicu z ceny políčka.
 • Ak predávate domy alebo hotely, tak vám za nich dá banka polovicu pôvodnej sumy.
 • Z nehnuteľnosti na ktorej máte hypotéku neinkasujete peniaze, ak na nej pristane hráč.
 • Môžete predať nehnuteľnosť na ktorú ste si vzali hypotéku a nový majiteľ ju musí hneď splatiť banke + úroky (10% zo sumy hypotéky).

 

Bankrot

 • Ak hráč nemá ako splatiť svoj dlh, tak je vylúčený z hry a všetok jeho zostávajúci majetok ide majiteľovi dlhu (banka alebo druhý hráč).
 • Ak majetok zdedí banka, tak nehnuteľnosti idú na dražbu.
 • Ak majetok zdedí hráč, tak mu zostávajú nehnuteľnosti no musí všetky domy a hotely na nich vrátiť banke.
 • Víťaz je hráč, ktorý nezbankrotuje

 

Populárne „domáce“ pravidlá

Tieto síce nie sú v oficiálnej knižke s pravidlami, ale z nejakého dôvodu sa rozšírili do mnohých domácností po celom svete.

 • Pravidlo, kde všetky peniaze zozbierané z daní a herných kariet, ktoré nútia hráča niečo zaplatiť, sú považované za jackpot a odkladajú sa na jednu kopu. Hráč, ktorý ako prvý príde na políčko Parkovanie Zdarma tento jackpot vyhráva.
 • Ak skočíte na políčko štart, tak si vezmete peniaze za obídenie celej hernej plochy dvakrát.

Verzie Monopoly

Verzie monopoly
Star Wars, Fortnite, či pre najmenších Monopoly Junior – všetko toto a oveľa viac viete dnes kúpiť

Monopoly dnes už nie je to, čo kedysi. V podstate každá vec, ktorá „fičí“ na internete je dnes zahrnutá v názve tejto populárnej hry Ak ste videli nejakú novú vec online, tak si skúste vygoogliť jej meno a pridať k tomu slovo Monopoly. Ak je ta vec vonku už pár týždňov tak pravdepodobne nájdete nejaké úspešné výsledky.

Sledovali ste niekedy vy alebo vaše dieťa pokémonov? Prečo si nekúpiť k tomu aj Monopoly? A keď už sme pri tom, tak možno by vás potešilo Monopoly – Star Wars alebo ďalšie verzie :

Monopoly – Star Trek

Monopoly so Simpsonovcami

 • Hra o Tróny
 • Pán Prsteňov
 • Nintendo
 • Jurský Park
 • Disney

Jednou z posledných verzií, ktorá by možno potešila vaše dieťa je aj Monopoly – Fortnite.

Verzii je jednoducho strašne veľa. Vďaka bohu sú na internete ľudia, ktorí vám to spočítajú a k 15. októbru 2018 ich bolo 3352!

Zatiaľ čo väčšina týchto verzií vám ponúkne len nový vzhľad hry, tak sú aj také verzie, kde sa úplne menia pravidlá, čo z toho robí takmer novú hru!

 

Monopoly Podvádzanie – Cheaters Edition

Ak radi podvádzate pri spoločenských hrách, tak vás možno zaujme táto verzia, ktorá vás za podvádzanie ešte odmení! Pravidlá sa ohýbajú, peniaze sa „požičiavajú“ a podfuky sú vítané. Ak niekoho oklamete, okradnete alebo niečo podobné, tak ste odmenení, no ak vás pri tom pristihnú, tak budete mať aj následky. Ak ste si mysleli že klasické Monopoly je ničiteľ priateľstiev a rozvrácač rodín, tak ste sa šeredne mýlili.

Monopoly podvádzanieMonopoly Elektronické Bankovníctvo

Je to takmer to isté ako klasické monopoly, no nemusíte sa handrkovať so všetkými tými bankovkami. Táto verzia predstavuje kreditku, ktorú dostane každý hráč a s jej sumou narábate pomocou kalkulačky v banke. Ak chcete teda pohodlnejšiu verziu hrania Monopoly, tak toto je voľba pre vás.

Monopoly Junior – Verzia hry pre najmenších

Verzia Monopoly Junior je už podľa názvu určená pre tých najmenších . Samozrejme aj táto hra musí byť kvôli veľkosti figuriek limitovaná od 5 rokov, avšak pravidlá a rovnako celý priebeh hry je prispôsobený tým menším. Lákavé verzie hry ako “ Ľadové kráľovstvo“ vedia zabaviť rodičov aj deti nielen počas zimných večerov.

Monopoly Junior

Anti-Monopoly

Toto nie je úplne tak verzia monopoly, pretože je vyrábaná úplne inou spoločnosťou než klasické Monopoly. Vznikla v roku 1973 v San Franciscu ako odpoveď na Monopoly, pričom ju vytvoril profesor Ralph Anspach.

Hra začína ako koniec Monopoly, čiže celá doska je v monopole. Všetko vlastní jedná spoločnosť. Na rozdiel od Monopoly vašim cieľom nie je získať kontrolu nad celou doskou, ale vrátiť ju do systému voľného trhu. Budete teda hrať ako štátny pracovník a vznášať obžaloby na konkrétne spoločnosti.

Zdroje:

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre