Sila predsudkov – ľudia, ktorých v minulosti odsúdili, no ich zámer nebol vôbec zlý!

603

Ľudia majú častokrát tendenciu rozdeľovať ostatných len na dve skupiny – tých dobrých, ktorí nám sadnú a tých zlých, s ktorými by sme si absolútne nemali čo povedať. Ešte vo väčšej miere to platí pri pohľade na historické osobnosti. Akoby sme mali problém prijať komplexnú osobnosť človeka, aj s jeho možno niektorými nie úplne správnymi a šťastnými rozhodnutiami.

V živote ale nič nie je čiernobiele, a preto sa na to tak ani nemôžeme pozerať. Nehovoriac o tom, že plno informácií je skreslených, ale sa propaguje a pretláča chcený názor.

Uveďme si napríklad zopár ľudí z minulosti, ktorí boli na základe predsudkov odsúdení neprávom.

Max Baer

Zdroj Johann Walter Bantz

Max Baer bol pomerne úspešný boxerista, ktorého ale častokrát vykreslovali ako neľútostného krutého psychopata, ktorý sa absolútne nedokáže ovládať. Navyše ho považovali za vraha, ktorý s radosťou v ringu zabil nie jedného, ale dvoch súperov.

V skutočnosti bol týmito smrťami naozaj zdrvený. Zasahovali mu do osobného života – cítil sa zle a v noci nespával. Ťažila ho zodpovednosť za to, čo sa stalo (aj keď sa ukázalo, že to nebola priamo jeho chyba). Nakoniec sa teda rozhodol odovzdať svoje výhry z ďalších zápasov rodine zosnulých protivníkov.

Antonio Salieri

Zdroj Darius

Antonio Salieri bol ľuďmi považovaný za hudobného rivala slávnemu Mozartovi. Takto to vytváralo drámu a napätie, ale nikto neskúmal, že v skutočnosti boli priateľmi. Dokonca roky po Mozartovej smrti Salieri pomáhal financovať hudobné vzdelanie jeho syna Franza Xavera na počesť zosnulého priateľa.

Rímsky vojak, ktorý dal Ježišovi ocot

Zdroj Christoph Schmid

Možno ste si aj vy doteraz mysleli, že išlo o akýsi trest či urážku Ježišovej osoby – avšak opak je pravdou. Aj samotný rímski vojaci prijímali zmes octu a vody po ťažkom boji či cvičení. Dôvod? Aby si doplnili nielen tekutiny, ale aj potrebné soli.

Španielsko (počas pandémie španielskej chrípky)

Zdroj: wikimedia common

V roku 1918 ich obviňovali z vypuknutia a šírenia ochorenia, a to len preto, že boli jedinou krajinou, ktorá o šírení choroby čestne informovala. Ostatné krajiny nechceli priznať, že sa ich to týka a tak mlčali. Skutočným miestom vypuknutia chrípky (ako sa neskôr ukázalo) však mali byť francúzske zákopy.

Ulysses S. Grant

Zdroj: wikimedia common

Stal sa prezidentom, no jeho skúsenosti s politikou boli minimálne. Navyše bol ľahko manipulovateľný. Počas jeho vlády v krajine panovala korupcia, pretože ľudia využívali jeho mäkkosť a dobrotu. Napriek tomu bol často označovaný za neschopného opilca (pravdepodobne mal istý problém s alkoholom, ale i to podliehalo hyperbolizácii).

Stella Liebecková

Zdroj Clay Banks

Stella v roku 1994 zažalovala McDonalds za to, že káva, ktorou sa omylom obliala bola príliš horúca. Spoločnosť ju odsúdila, no ona chcela poukázať na presýtenosť Ameriky malichernými súdnymi spormi. Jej prípad bol ale naozaj vážny – utrpela popáleniny tretieho stupňa a na danom mieste jej aj musela byť transplantovaná koža. Tu jej zostala na pamiatku jazva.

Takže svojim spôsobom chcela zabrániť podobným incidentom.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre