Skupina Židov, ktorá sa po vojne rozhodla pomstiť príslušníkom SS? Naozaj existovali!

448

2.svetová vojna bola tragickou udalosťou histórie na všetkých frontoch, na ktorých sa odohrala. Zverstvá sa však nediali doslova len na frontoch, ale aj v obyčajných dedinách či koncentračných táboroch – tie sú kapitolou sami o sebe. Každodenný boj o život, ktorí tam väzni viedli, sa nedá s ničím porovnať. Niet sa teda čo čudovať, že sa našli preživší, ktorí túžili po pomste – vo svojej podstate nadmieru spravodlivej a zaslúženej.

Preto vznikla skupina “rebelov” pozostávajúca najmä zo Židov, ktorí sa rozhodli túto pomstu vykonať. Išlo o akýchsi pomstiteľov, ktorí sa nemohli pozerať na to, že mnohí nemeckí vojaci po skončení vojny nedostali žiadny trest a žili si na vysokej nohe. 

Cieľ bol jasne určený – zabiť šesť miliónov Nemcov

Zdroj: wikimedia common

Pýtate sa prečo práve 6 miliónov? Jeden za každého mŕtveho Žida zabitého Nemcom. Ich cieľ bol tak pevne stanovený (predstavoval ich plán A), že im neprekážalo, že medzi tých 6 miliónov budú patriť aj nevinní civilisti.

Plán B pozostával zo znečistenia pitnej vody v piatich nemeckých mestách

Táto skupina mala dva plány – A a B. Plán A ako sme spomínali vyššie, sa nikdy neuskutočnil, z viacerých dôvodov – hlavný bol ten, že by zomreli tí, ktorí si to nijako nezaslúžili. Plán B však nebol o moc lepší. Chceli otráviť vodu stanovenú ako pitnú v 5 veľkých nemeckých mestách! Plán zahŕňal Hamburg, Berlín, Mníchov, Norimberg a Weimar. Aj na tento plán sa prišlo a bol im zatrhnutý.  

Na niektorých bývalých vojakov SS však prišiel mráz 

Zdroj: wikimedia common

Nakoľko nemohli byť vinníci nepotrestaní, po dvoch neúspešných plánoch, prišli s ďalším, tentokrát menej expanzívnym. Chceli pripraviť o život 12 200 príslušníkov SS, ktorí boli umiestnení vo väzení. Celá akcia sa uskutočnila v apríli roku 1946. Jeden z členov sa dostal do miestnej pekárne a otrávil 3 tisíc bochníkov chleba.

Vo výsledku však väzni len ochoreli, takže počet úmrtí mohol byť len minimálny. Isté zdroje tvrdia, že nemeckí vojaci boli príliš ostražití a z každého jedla si vzali len kúsok. 

Plán na odstránenie dôstojníkov SS bol schválený aj prezidentom Izraela

Prvý prezident štátu Izrael Chaim Weizman sa dozvedel o zverstvách počas holokaustu a tak skupine pomstiteľov odobril aj ich katastrofický plán A aj plán B. K nim ale našťastie nedošlo. Desivé ale je, že prezident s tým súhlasil a dokonca im dal požehnanie.  

Niektorí zo skupiny neboli ani len dospelí 

Zdroj: reddit.com

Nakam, skupinu Židov túžiacich po pomste, tvorili muži rôznej vekovej kategórie – v podstate neexistovalo žiadne obmedzenie. Jej súčasťou sa teda stal aj 16 ročný Benjamin Levin. Do geta sa spolu s rodinou dostal ešte ako 14 ročný. Ako jediný prežil. Ako člen Nakam sám zlikvidoval také množstvo príslušníkov SS, že to prestal počítať. 

Úsilie o pomstu pokračovalo až do 50. rokov minulého storočia

Toto úsilie o pomstu zahŕňalo prenasledovanie členov SS hoci aj po celom svete (nezostali teda obmedzení len na oblasť Nemecka). Informácie sa totiž šírili rýchlo a Nemci, ktorí mali špinu na rukách sa rýchlo sťahovali aj s rodinami z Nemecka. Členovia skupiny ich ale vypátrali, napríklad aj na území Španielska, Kanady, Latinskej Ameriky a mnohých ďalších. Prenasledovanie trvalo ešte niekoľko rokov po vojne. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre