Pozoruhodné príbehy skutočných obrov: Fiodor Machnov, Adam Rainer, Anna Haining Batesová a Čang Jü Sing

689

Obri sú bežnými postavami rozprávok a folklóru. Kedysi však na Zemi žili aj skutoční obri. Boli mimoriadne vysokí, mali veľkú váhu a neznesiteľný apetít. Vo väčšine prípadov skončili so život ohrozujúcimi chorobami, pretože ich telo už nedokázalo udržať ich výšku a hmotnosť. Príliš často ich považovali za cirkusové exponáty a spleť štatistík, a nie za ľudí, ktorí mali rovnaké želania a sny o svojom živote ako my ostatní.

Fiodor Machnov

Fiodor Machnov sa narodil v Kasčukách (v dnešnom Bielorusku) v júni 1878. V ôsmich rokoch začal rýchlo rásť a ako 14-ročný meral 200 centimetrov. Nosil na mieru ušité oblečenie a obuv a spal na posteli vyrobenej na mieru. Jeho topánky siahali po pás ľuďom normálnej veľkosti a deti sa pri hre na schovávačku často schovávali do jeho topánok. Makhnov nastúpil do cirkusu, keď mal 14 rokov, ale vystupovať začal až v 16 rokoch. Hoci sa zdroje o jeho výške rozchádzajú, neskôr, keď dorástol do dospelosti, dosahoval približne 250 cm. Vedci sa s ním často stretávali, aby ho požiadali o zmluvy o vlastníctve jeho mŕtvoly, ale on vždy odmietol kvôli obavám, že by ho mohli zavraždiť. Neskôr sa oženil s Efrosinjou Lebedevovou, ktorá bola o 100 cm nižšia ako on, hoci bola vyššia ako väčšina žien. Mali dievča a troch chlapcov. Machnov mal obrovský apetít. Každý deň skonzumoval výdatné raňajky pozostávajúce z 20 vajec, ôsmich krajcov chleba a 2 litrov čaju. Na obed skonzumoval 1 kilogram zemiakov, 2,5 kilogramu mäsa a 3 litre piva. Na večeru zvládol bochník chleba, 15 vajec a 1 liter mlieka. Zomrel v roku 1912 vo veku 34 rokov.

Zdroj: WikimediaCommons

Adam Rainer

Adam Rainer je jediný známy trpaslík, ktorý sa nakoniec stal obrom. Narodil sa v rakúskom Grazi v roku 1899. Keď vypukla prvá svetová vojna, pokúsil sa vstúpiť do armády, ale odmietli ho, pretože bol príliš nízky. Meral iba 138 centimetrov. Trpaslík je každý, kto meria menej ako 147 cm. Nasledujúci rok sa o to pokúsil znova, ale bol odmietnutý opäť. V 19 rokoch meral 143 centimetrov. 21-ročný Rainer začal rásť a nakoniec dosiahol neuveriteľných 216 centimetrov. Ako rástol do výšky, jeho chrbtica sa zakrivovala, zatiaľ čo jeho tvár a čeľuste sa zväčšovali. Podstúpil operáciu, ktorá mu zabránila, aby jeho hypofýza vytvárala ďalšie rastové hormóny. Operácia mu nezabránila v raste, ale iba znížila rýchlosť, akou rástol. Jeho stav ovplyvnil jeho zdravie a čoskoro oslepol na jedno oko a ohluchol na jedno ucho. Nakoniec ho jeho zakrivená chrbtica pripútala na lôžko. Zomrel vo veku 51 rokov po dosiahnutí výšky 234 cm.

Zdroj: Listverse

Anna Haining Batesová

Anna Haining Batesová sa narodila v auguste 1846 v Mill Brook v Novom Škótsku. Bola ako každé iné dieťa, kým zrazu nezačala rásť do výšky. V piatich rokoch merala 142 cm a vážila vyše 45 kg. Keď mala 22 rokov, merala 229 centimetrov a vážila 159 kilogramov. Pre väčší efekt často vystupovala s trpaslíkom, ktorý stál vedľa nej. V júli 1865 takmer uhorela pri požiari v Barnumovom múzeu. Horeli schody a ona bola príliš vysoká na to, aby vyskočila z okna. Zachránila sa, keď zamestnanci rozbili steny a žeriavom ju vytiahli von. V roku 1871 sa stretla s ďalším obrom, Martinom Van Burenom Batesom (tzv. „Kentuckým obrom“), ktorý meral 221 cm, hoci sa často uvádza, že meral 234 cm. Vzali sa a často ich vystavovali v cirkusoch ako „najväčší manželský pár na svete“. Ich dom bol nadrozmerný, s dverami vysokými 2,6 metra a mimoriadne veľkým nábytkom. Manželia mali dve deti, ale obe zomreli pri narodení. Prvé, dievčatko, meralo 69 cm a vážilo 8 kg. Zomrela krátko po narodení. Druhé dieťa, chlapec, meralo 76 cm a vážilo 10 kg. Zomrel 11 hodín po narodení. Samotná Batesová zomrela v roku 1888 vo veku 41 rokov.

Čang Jü Sing

V 40. rokoch 19. storočia sa v Číne narodil Čan Šičaj (známy aj ako „Čang Woo Gow“ alebo „Čang Jü Sing“). Vyrástol do výšky 236 cm a bol vymenovaný za člena cisárskeho dvora. Neskôr odišiel z Číny do Anglicka na údajne krátku návštevu. Nakoniec tam však strávil dva roky. Počas tohto obdobia tisíce ľudí zaplatili tri šilingy len za to, aby ho mohli vidieť. Čan ďalej cestoval po zvyšku Európy a niekedy bol vystavovaný spolu s trpaslíkom. V roku 1881 sa pripojil k cirkusu P. T. Barnuma. Mal veľa obdivovateliek a často sa ho pýtali, či je ženatý. Zomrel v roku 1893. Na jeho pohrebe sa podľa jeho želania zúčastnilo len 50 priateľov. Jeho rakva bola dlhá 2,6 metra.

Zdroj: Listverse

Patrick Cotter O’Brien

Patrick Cotter sa narodil 19. januára 1760 v írskom meste Kinsale. Vyrástol do výšky 246 centimetrov, čím sa stal prvým z 13 známych ľudí, ktorí vyrástli nad 244 centimetrov. 18-ročný pracoval ako murár. Nepotreboval rebrík, aby sa dostal na vrchol domčekov ako ostatní jeho kolegovia. Namiesto toho len natiahol ruku, aby urobil čokoľvek, čo chcel. Neskôr sa pustil do šoubiznisu, kde si hovoril „O’Brien“ podľa niekoľkých legendárnych vysokých írskych kráľov. Cotter sa pohyboval v špeciálne vyrobenom koči. Raz koč zastavil lúpežník, ktorý utiekol, keď v ňom uvidel Cottera. Jeho výnimočná váha sa podpísala na jeho tele, čo viedlo k jeho smrti 8. septembra 1806 vo veku 46 rokov.

Zdroj: Listverse

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre