Skvelá organizácia Ocean Cleanup čistí najväčší oceán na svete od množstva ton odpadu pomocou jedinečného systému

1804

V minulosti sme vám už písali o úžasnej iniciatíve mladého Holanďana menom Boyan Slat, ktorý prišiel s revolučným vynálezom v oblasti čistenia mimoriadne znečistených oceánov. Mladík je zároveň zakladateľom neziskovej organizácie s názvom Ocean Cleanup, ktorá robí úžasné veci.

View this post on Instagram

The ocean clean up ❤️

A post shared by ProtecOcean (@protecocean) on

Oceány sú znečistené najmä plastami a tomuto mladému chlapíkovi to nebolo jedno. Už ako 16-ročný začal rozmýšľať nad tým, ako by dokázal tento problém vyriešiť. S konkrétnym nápadom zariadenia, ktoré meria 600 metrov a dokáže zachytiť až 1,8 ton odpadu, prišiel ako 18-ročný. Celé toto zariadenie zaberá plochu o rozlohe 1 599 999 kilometrov štvorcových. Zbiera všetko, čo mu príde do cesty a odpad je naozaj rôznorodý. Túto špeciálnu čističku tvorí aj 12 metrov dlhé potrubie, ktoré slúži ako dlhá pohyblivá rúra, pričom je vyrobené tak, aby plávalo na hladine mora v tvare oblúka. Do vody spúšťajú nylon, ktorý zachytáva všetky plastové odpadky. Myslelo sa aj ryby a iné živočíchy, aby neboli ohrozené – zariadenie môžu bez problémov podplávať.

K celej situácii sa vyjadril aj samotný vynálezca: „Problém so znečistením plastami bol vždy prezentovaný ako niečo neriešiteľné. Vždy to bolo o tom, že sa to vyčistiť nedá. Vraj najlepšie bude, ak sa budeme snažiť, aby to nebolo ešte horšie. Pre mňa osobne to bola hrozná správa.“ A dnes už vidieť obrovské výsledky tohto celého projektu. A výsledky sú presne také, aké si samotný Boyan predstavoval, ba možno povedať, že aj o čosi lepšie.

Zariadenie totiž funguje presne tak, ako by malo. Je plne funkčné a darí sa mu zachytávať obrovské množstvo odpadu. Momentálne zbiera odpadky z Tichého oceánu, kde je táto kríza obrovská. Prvý odpad bude teraz dokonca spracovaný tak, že sa z neho vyrobia výrobky. Čiže nepremiestni sa na skládku, ale bude zmysluplne využitý. Boyan potvrdil, že prvé výrobky budú na svete už v septembri 2020. To, o čo pôjde ešte ale verejnosť nevie, nechajme sa prekvapiť. „Bude to vôbec prvýkrát, čo sa pokúsime vyrobiť nové výrobky z vyloveného odpadu. Bude to náročná cesta, ale berieme ju ako novú výzvu,“ dočítate sa na oficiálnej stránke projektu.

Ako ďalej prezradili, tak šancu zakúpiť výsledné produkty budú mať v prvom rade podporovatelia, pričom už, aj keď trochu paradoxne, stanovili cenu na približne 50 dolárov. Táto suma však nezostane organizácii, ale venujú ju na výskumy. A to nie je všetko. Keďže sa nápad ujal a je skutočne prospešný, tak spoločnosť pracuje na vývoji podobného systému. Bude to v podstate novšia verzia tohto. Ich najväčším cieľom bude vyčistiť obrovitánsku skládku odpadu nachádzajúcu sa v Tichom oceáne. Práca celej tejto organizácie je naozaj skvelá a my im môžeme iba držať palce, aby sa im darilo.

View this post on Instagram

? Автоматизированная очистка океана. Грета Тунберг или Боян Слат – кто на самом деле достоин звания «Человек года»? На видео – изобретение 22-летнего голландца – платформа Ocean Cleanup Array, которая плавает в воде, улавливая мусор с помощью длинных сгребающих весел. Боян Слат уже собрал более 30 млн. $. на борьбу с пластиковым мусором в океанах. ⠀ ✔️ ENG. Greta Tunberg or Boyan Slat – who really deserves the title of "Person of the Year"? In this video – the invention of the 22-year-old Dutchman – the Ocean Cleanup Array platform, which floats in the water, catching trash with the help of long raking oars. Boyan Slat has already raised more than 30 million usd to fight with the plastic in the oceans. #renewableenergy #renewable #renewablesources #greenenergy #holland #boyanslat #gretathunberg #oceancleanup #cleanocean #мусор #сбормусора #мусорнаяреформа #гретатунберг #боянслат #человекгода #nomoreplastic #noplastic #noplasticwaste #noplasticbags #noplasticstraws #noplastics #sustainableliving ⠀ ⚫️ Подписывайтесь и будьте в курсе новинок электрокаров / Follow me to get the news about electric cars & vehicles #alexandr_energy_solar @alexandr_energy ⠀

A post shared by RENEWABLE ENERGY EVCar ВИЭ (@alexandr_energy) on

 

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre