Je to už takmer 200 rokov od doby, kedy sa v oblasti Galapágov naposledy objavili leguány. Avšak, vďaka intenzívnemu projektu obnovy parku sa tieto zvieratá opäť na toto miesto vrátili. Pôvabné leguány z parku na ostrove Santiago vymizli kvôli predátorom ako sú diviaky, potkany a psy, ktoré požierali ich vajíčka.

Foto od youtube

Vďaka starostlivým ochranným opatreniam sa však ekológom podarilo v týchto dňoch úspešne presunúť 1436 leguánov z iného regiónu na ostrov Santiago. “Prítomnosť leguánov žijúcich na ostrove Santiago Island bola naposledy zaznamenaná v roku 1835 počas návštevy Charlesa Darwina,” uviedla stránka národného parku Galapág. “Takmer o dve storočia neskôr ekosystém opäť prinavráti tento druh naspäť do tohto prostredia.”

Tieto bylinožravce sú známe tým, že sú obrovským prínosom pre celú prírodu a ekosystém. Odjakživa udržiavali vegetáciu pod kontrolou a rozptyľovali semená po celom okolí. Ich prínos bol a aj bude veľmi cenný. Orgány v tejto oblasti budú aj naďalej sledovať, ako sa týmto zvieratám na ostrove bude dariť.

Riaditeľ národného parku v Galapágoch, Jorge Carrión, ocenil tento veľký ekologický úspech na Twitteri a vyjadril sa, že sú to “skvelé správy pre Galápagy, Ekvádor a aj celý svet.”

[BOLETÍN] Iguanas terrestres ayudarán a la restauración ecológica de la isla SantiagoLa Dirección del Parque Nacional…

Zveřejnil(a) Parque Nacional Galápagos dne Pondělí 7. ledna 2019

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť