Slony a ich superschopnosti: Podľa nových štúdií dokážu bojovať s klimatickou krízou

246

Je pomerne známe, že slony sú skutočne inteligentné zvieratá, ktoré dokážu cítiť množstvo emócií. Nielen to sú dôvody, prečo majú v mnohých kultúrach osobitné miesto. Okrem iného sú hlavným lákadlom pre turistov, vďaka čomu sa získavajú finančné prostriedky na ochranu prírody a biotopov. A to nie je všetko!

fa3ce551b5b7cd32a5c5d95f58
Zdroj: Brightside

Ochrana slonov je skutočne dôležitá, a to nielen pre zachovanie tohto druhu. Ukázalo sa, že sú to ekobojovníci, ktorí dokážu zachytiť uhlík. Dlho sa o tom nevedelo, no najnovšie výskumy ukazujú, že tieto zvieratá majú schopnosť kompenzovať emisie uhlíka. V skratke, sú skvelou zbraňou v boji proti klimatickej kríze. Slon africký dokonca zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia lesných ekosystémov.

Sú dôležitým prvkom v procese odstraňovania oxidu uhličitého z atmosféry a jeho ukladania do zeme alebo živých organizmov. Znepokojujúcou správou však je, že za posledných 30 rokov sa ich počet znížil takmer o 80 %. Čo to v praxi znamená? Je možné, že čoskoro o tento „stabilizátor“ životného prostredia prídeme.

e1a24b518b8d8e64a365b2f602
Zdroj: Brightside

Slony vedia, podobne ako ľudia, efektívne preriediť lesy. Vyberajú si menšie rastliny a stromy, ktoré výrazne neprispievajú k životnému prostrediu. Okrem toho vyhľadávajú plody, ktoré ich tráviaci systém premieňa za chôdze na hnojivo, ktoré však často obsahuje semená zjedených plodov. Takto „sadia“ rastliny naprieč lesom a vytvárajú nové ekosystémy. Preto je dôležité týchto záhradníkov a klimatických bojovníkov chrániť poskytnúť im čo najlepšie podmienky pre život.

Zdroj

Foto: Brightside

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.