Smrteľné prejedanie: Koľko banánov, či iného jedla by ste mohli zjesť, kým by vás to zabilo?

1317

Zvedavosť nás niekedy núti klásť si divné otázky. Jednou z takýchto otázok je aj tá, koľko by sme mohli zjesť určitého jedla alebo nápoja, kým by to pre nás bolo nebezpečné. Na tejto pútavej ceste zisťujeme, koľko banánov, espressa, soli, vody a dokonca aj zubnej pasty by ste potrebovali skonzumovať, aby to pre vás malo fatálne následky.

480 banánov

Banány sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov, ale môžu byť nebezpečné, ak sa zje ich obrovské množstvo. Obsahujú minerál nazývaný draslík, ktorý je dôležitý pre svalovú funkciu a fungovanie srdca. Prekročením bezpečného množstva draslíka môžeme zažiť stav nazývaný hyperkalémia, ktorý môže spôsobiť srdcové problémy a v extrémnych prípadoch aj zlyhanie srdca.

yellow bananas
Foto od Giorgio Trovato na Unsplash

179 espresso káv: Riziko prekročenia kofeínu

Káva je obľúbeným nápojom miliónov ľudí po celom svete, no jej nadmerná konzumácia môže mať nežiaduce účinky. Zvyšovaním množstva kofeínu v našom tele, môžeme sa ocitnúť v nebezpečnej situácii známej ako kofeínová toxicita. Symptómy zahŕňajú nervozitu, nepravidelný tep srdca a dokonca aj kŕče.

person pouring liquid on drinking glass
Foto od Tyler Nix na Unsplash

47 lyžičiek soli

Soľ je dôležitou súčasťou našej stravy, ale ak ju konzumujeme v príliš veľkých množstvách, môžeme sa ocitnúť v ohrození života. Nadmerný príjem soli môže spôsobiť hypernatrémiu – stav, pri ktorom sa hladina sodíka v tele výrazne zvýši. To môže mať fatálne následky, pretože telo bojuje s narušenou rovnováhou tekutín.

brown wooden spoon
Foto od Jason Tuinstra na Unsplash

17 fliaš vody: Smrteľné preplnenie

Voda je životne dôležitá, no aj s ňou platí, že príliš veľa vody môže byť nebezpečné. Vypiť 17 fliaš vody za krátky čas by mohlo spôsobiť tzv. intoxikáciu vodou, pri ktorej by sa váš organizmus nevedel vyrovnať s nadmerným množstvom vody. Výsledkom by mohla byť hyponatrémia, keď je hladina sodíka v tele nebezpečne nízka, čo môže viesť k závažným zdravotným problémom a dokonca aj k smrti.

person holding bottle pouring water on drinking glass
Foto od Brendan Church na Unsplash

24 túb zubnej pasty

Zubná pasta je určená na čistenie zubov a nie na konzumáciu. V zubnej paste sa nachádza fluorid, ktorý je pre nás v malých množstvách prospešný, ale ak by ste sa rozhodli zjesť 24 túb zubnej pasty naraz, bolo by to veľmi nebezpečné. Nadmerné množstvo fluoridu by mohlo spôsobiť otravu a poškodenie žalúdka. Preto radšej nič podobné neskúšajte.

blue and white plastic bottle
Foto od 莎莉 彭 na Unsplash

Aj keď sme si tu predstavili extrémne prípady, je dôležité si uvedomiť, že každé jedlo a nápoj, ak nie je konzumované s mierou, môže mať negatívne následky. Preto pamätajte, buďte zvedaví, ale aj opatrní, a dbajte na rovnováhu vo svojej strave, aby ste si užili všetky radosti, ktoré vám jedlo a nápoje môžu ponúknuť.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre