Ako sa líšia spánkové návyky v rôznych krajinách? Toto je niekoľko ukážok z rôznych kútov sveta

2321

Stalo sa vám niekedy, že vás prichytil šéf, ako si dávate poobedného šlofíka? Potom by ste sa mali pravdepodobne presťahovať do Japonska. Alebo si želáte, aby ste mohli ísť na obed z práce domov, najesť sa s rodinou, zdriemnuť si a ísť späť? V tom prípade by ste si Španielsko celkom zamilovali.

1. Spánok s malými postavičkami, Guatemala

Nie sú to však obyčajné postavičky – podľa mayských tradícií, ak ste smutný alebo sa nad niečím trápite, mali by ste si dať postavičky pod vankúš. Keď vstanete, všetky vaše trápenia budú preč, odnesú ich totižto panáčikovia.

2. Spánok zo stresu, Bali

V Indonézii známy aj ako todoet poeles, je spánok, do ktorého upadnete počas stresovej situácie.

3. Krátky šlofík na verejnosti, Japonsko

V Japonsku je bežné, že ľudia príliš dlho pracujú, preto si viackrát za deň zdriemnú. Prieskumy dokonca ukázali, že to zvyšuje produktivitu a ostražitosť.

4. Bábätká von, Nórsko

Je úplne bežné vidieť v Nórsku kočík bez rodičov. Veria, že tým, že nechajú svoje deti spať von, im posilní imunitu. A vzhľadom na to, že Nórsko je neustále označované ako jedna z najbezpečnejších krajín na život, rodičia si vôbec nemusia robiť starosti.

5. Krátka siesta, Španielsko

Typický pracovný deň Španiela začína o 9:00, trvá približne do 13:30, potom opäť pokračuje od 16:30 do 20:00. Počas siesty, ako to tamojší volajú, idú ľudia domov, vychutnajú si obed s najbližšími a trochu si pospia.

6. Spánok naostro, Spojené kráľovstvo

Podľa prieskumu spí až tretina ľudí nahých.

7. Spánok so zvieraťom, Spojené štáty

Aj keď sa teórie o spaní so zvieraťom zatiaľ dosť bijú, v Amerike ich neriešia. Až 70% Američanov uviedlo, že zvieratá majú povolený vstup do postele.

8. Viacúčelové izby, Afganistan

Koncept samostatných spální v Afganistane neexistuje. Všetky izby majú niekoľko účelov. Keď príde čas na spánok, vyberú matrac, periny a ľahnú si. Ráno ich opäť zbalia a odložia.

Kedy chodia spávať deti?

Medzi 18:30 a 19:00 – Holandsko

Medzi 19:00 a 20:00 – Nový Zéland, Austrália, Spojené kráľovstvo

Medzi 20:00 a 21:00 – Indonézia, Kanada, Filipíny, Spojené štáty, Thajsko, Čína

Medzi 21:00 a 22:00 – Japonsko, Vietnam, Singapur, Malajzia

Medzi 22:00 a 22:30 – Južná Kórea, Taiwan, India, Hong Kong

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre