Niekoľko príbehov, ktoré dokazujú, že na svete stále existujú dobrí ľudia

191

Bez ohľadu na to, či sa o miestnych alebo medzinárodných správach dozvedáte z televízie, tlačených novín alebo internetových spravodajských webových stránok, jedno je isté – titulky v novinách vám pripomínajú všetky nešťastné udalosti, ktoré dnes sužujú náš svet. Pri všetkých správach o kriminalite, prírodných katastrofách, politických nepokojoch a vojnách, ktoré akoby zatienili všetky zdroje nádeje, sa môže ľahko stať, že uveríme, že náš svet je odsúdený na zánik a že dobro zrejme nikdy nezvíťazí. Napriek všetkému „zlému“ a výzvam, ktorým čelíme v tomto neustále sa meniacom svete, tieto povznášajúce príbehy slúžia ako svedectvo o nezlomnom duchu ľudstva. Od nezištných skutkov láskavosti až po pozoruhodné prejavy súcitu aj tvárou v tvár nebezpečenstvu títo ľudia dokázali, že stále existujú ľudia, ktorí majú neochvejnú dobrú vôľu, a na druhej strane slúžia ako maják nádeje, že dobrí ľudia na svete stále existujú.

Tracy Deanová: Detská vlasová víla

Jedenásťročná Isabella Pieriová z mesta American Fork v štáte Utah prišla v roku 2015 o matku v dôsledku zriedkavého ochorenia mozgu. Jej otec, 47-ročný Phillip Pieri, sa musel starať o Isabellu a jej staršieho brata. Nový vdovec sa snažil o deti starať najlepšie, ako vedel, ale jednu vec nevedel robiť, a to starostlivosť o Isabelline vlasy a ich úpravu. V istom momente Phillip dokonca ostrihal Isabelline vlasy, z čoho rozhodne nebola nadšená. Aj keď Isabelle vlasy dorástli, starostlivosť o ne a ich úprava zostávali stále problémom.

Autor fotografie je Element5 Digital

Našťastie si Isabellina šoférka autobusu, 47-ročná Tracy Deanová, matka štyroch detí a stará mama šiestich detí, tiež všimla, že Isabella potrebuje pomoc s vlasmi, hoci spočiatku nevedela, ako sa k situácii postaviť bez toho, aby zranila Isabelline city. Deanová pomáhala jednej Isabellinej spolužiačke upravovať jej vrkoče. Nakoniec Isabella oslovila Deanovú, aby jej tiež upravila vlasy. Netreba dodávať, že Deanovej sa nielen uľavilo, ale bol nadšená, že môže pomôcť. Deanová teraz zaradila do svojej pravidelnej rutiny úpravu vlasov Isabelle (a ďalšiemu dievčatku). Okrem toho, že Deanová zapletá Isabelle vlasy, učí ju, ako ich má sama česať, rozčesávať a dokonca aj upravovať. Philip uviedol, že je nesmierne vďačný za Deanovej láskavosť a za nárast sebadôvery, ktorý u svojej dcéry videl. Čo sa týka Isabelly, tá uviedla, že s Deanovou sú „najlepšie priateľky naveky“.

Michael Armus Sr.: Objatím zastavil bankovú lúpež

Šesťdesiatdeväťročný Michael Armus starší pozná všetkých pokladníkov v banke Bank of the West vo Woodlande v Kalifornii. Keď však Armus 22. mája 2023 okolo jedenástej hodiny doobeda vošiel do pobočky, namiesto toho, aby ho privítali s úsmevom, stretol sa s ustráchanými pohľadmi bankových pokladníkov. Armus sa ocitol v centre bankovej lúpeže. Armus si potom všimol muža, neskôr identifikovaného ako 43-ročný Eduardo Plasencia, ktorý mal tvár zakrytú košeľou. Plasencia podal jednému z pokladníkov lístok, v ktorom tvrdil, že má zbraň a chce vylúpiť banku. Hoci väčšina ľudí by sa možno obávala zasiahnuť v takejto situácii, Armus spoznal Plasenciu ako bývalého suseda z bytového komplexu a priateľa svojej dcéry spred rokov.

Autor fotografie je Maxim Hopman

Armus počul v Plasenciovom hlase nielen podráždenie, ale aj pocit depresie, takže namiesto toho, aby sa rozhodol použiť na jeho potlačenie akúkoľvek zbraň alebo fyzické prostriedky, zvolil pomerne nezvyčajnú stratégiu – empatiu. Armus pristúpil k Plasenciovi a spýtal sa ho, čo sa deje a či má prácu. Vtedy Plasencia odpovedal: „V tomto meste pre mňa nič nie je. Chcem ísť len do väzenia.“ Armus sa snažil Plasenciu utešiť a požiadal ho, či by mohli vyjsť von. Keď už boli obaja muži priamo pred dverami banky, Armus objal Plasenciu, ktorý začal plakať. Hneď ako Armus odstúpil, na miesto dorazila woodlandská polícia. Plasencia nebol ozbrojený, ako tvrdil, a bol zatknutý za pokus o lúpež. Polícia sa neskôr vo vyhlásení poďakovala Armusovi a uviedla, že „doručil správny odkaz, ktorý mal význam“.

George Condash: Vrátil 27 tisíc dolárov, ktoré našiel vedľa bankomatu

Dňa 21. januára 2020 George Condash z mesta Westland v štáte Michigan objavil plastovú škatuľu, ktorá bola ponechaná uprostred ulice v blízkosti bankomatu Westland Federal Credit Union. Spočiatku Condash predpokladal, že škatuľa je jednoducho odpad, preto sa rozhodol vystúpiť z vozidla a zdvihnúť ju, aby okolo nej nemusel kľučkovať nikto iný. Predstavte si jeho prekvapenie, keď po zdvihnutí čiernej škatule a jej kontrole zistil, že to, čo považoval za odpadky, je v skutočnosti kazeta z bankomatu s visačkou, na ktorej bolo uvedené, že sa v nej nachádza 40-tisíc dolárov.

Autor fotografie je Alexander Grey

Napriek tomu, že Condash videl také veľké číslo, neváhal urobiť správnu vec. Vzal kazetu plnú hotovosti priamo k pultu úradníka úverovej spoločnosti a spýtal sa: „Je za 40 000 dolárov odmena?“ „Áno,“ odpovedal. Zamestnanci boli, prirodzene, ohromení. Neskôr sa zistilo, že hotovosť tam nechal strážnik. Hoci kazeta obsahovala 27 tisíc dolárov a nie sumu na visačke 40 tisíc dolárov, manažérka banky Alicia Stewartová bola Condashovi nesmierne vďačná za jeho čestnosť, ako aj za to, že zachránil banku pred veľkou stratou. Stewartová dala Condashovi za jeho čestnosť malú, nezverejnenú odmenu, ale Condash uviedol, že skutočnou odmenou bolo čisté svedomie.

Ariel Naylorová: Zachránila ženu pred pokusom o únos

Tridsaťsedemročná Zayra Mendozová prišla do Spojených štátov z Nikaraguy. Napriek tomu sa, žiaľ, po iba piatich mesiacoch pobytu v krajine ocitla v nebezpečnej situácii, ktorá podľa nej bola poslednými chvíľami jej života. 8. mája 2022 okolo 20.20 h kráčala po chodníku neďaleko Middlesex Turnpike v Burlingtone v štáte Massachusetts, keď si uvedomila, že ju sleduje nejaký muž. Mendozová sa pokúsila utiecť, ale útočník, 23-ročný Tyler Healey, Mendozovú chytil, neslušne sa jej dotýkal a ťahal ju. Keď sa Mendozová snažila brániť, skončila s Healeym v intenzívnom súboji a Mendozovej sa počas zápasu strhla košeľa. Bohužiaľ, počas hádky okolo prešlo niekoľko áut, ktoré však nezastavili.

Autor fotografie je Sander Sammy

Našťastie, Ariel Naylorová sa v ten večer vracala domov z práce a keď zbadala útok, neváhala zastaviť a pomôcť. Naylorová zavolala na tiesňovú linku 911, a keď stlačila brzdy, aby zastavila svoje SUV, Healey pustil Mendozovú a utiekol. Polícia prišla na miesto o chvíľu neskôr a krátko nato Mendozovú našla. 10. mája 2022 bol Healey dva dni na úteku, ale zatkli ho vo Winthrope v štáte Massachusetts po tom, čo jeho otec spoznal Healeyho pestrofarebné tenisky a výrazné tetovanie z bezpečnostného videa a fotografií, ktoré zverejnila polícia. Bol obvinený z útoku s úmyslom znásilniť, pokusu o spáchanie trestného činu, útoku s úmyslom spáchať trestný čin a neslušného napadnutia a ublíženia na zdraví osoby staršej ako 14 rokov. 11. mája 2022 sa Mendozová a Naylorová opäť stretli v rozhovore pre televíznu stanicu ABC Good Morning America, kde Mendozová o Naylorovej povedal: „Boh mi poslal anjela.“

Kŕmenie tých, ktorí to potrebujú

Dvadsaťosemročná bankárka, ktorá sa stala šéfkuchárkou, Minu Pauline vlastní Pappadavada, etnický obchod s čajom a reštauráciu v indickom meste Kochi. Táto reštaurácia sa však odlišuje tým, že má vonku funkčnú chladničku naloženú nedojedeným jedlom, takže bezdomovci a hladní majú prístup k jedlu 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Dňa 23. marca 2016 bola pred reštauráciu umiestnená chladnička – prezývaná nanma maram, čo znamená „strom dobra“ – s cieľom bojovať proti plytvaniu jedlom a hladu.

Autor fotografie je Ello

Pauline vyzýva svojich zákazníkov, aby do chladničky vložili všetko jedlo, ktoré nezjedli. Okoloidúcich tiež žiada, aby akékoľvek nespotrebované jedlo vložili do chladničky namiesto toho, aby ho vyhodili. Pauline dbá na to, aby boli balíčky s jedlom označené dátumom, a tiež žiada návštevníkov reštaurácie, aby na všetky spoločné zvyšky jedla napísali dátum a čas, aby sa zabezpečila kvalita, ako aj predišlo potravinovým chorobám. Chladnička každý večer nakŕmi desiatky ľudí a každý, kto je hladný, si môže vziať jedlo zadarmo, bez akýchkoľvek otázok.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre