Zaujímavosti o Starbucks káve, ktoré si nevedel

897

Otestujte si svoje znalosti o káve pomocou zábavných faktov Starbucks. Už viac ako 50 rokov si vychutnáva svet kávu od tejto značky. Tu je desať vecí, ktoré ste možno o Starbucks nevedeli – od skutočného príbehu za logom sirény Starbucks, jedinečných umiestnení obchodov až po výhru Grammy a ďalšie.

1. Vznik názvu

Spoluzakladatelia Gordon Bowker, Jerry Baldwin a Zev Siegl otvorili prvý Starbucks na Pike Place Market v Seattli 30. marca 1971. Názov bol inšpirovaný slávnym románom autora Hermana Melvilla Moby-Dick (Starbuck bolo meno prvého dôstojníka na lodi, Pequod). Po vymyslení názvu nasledovalo vytvorenie loga. To čo si nevedel o tejto značke sa dnes dozvieš v tomto článku.

 

2. Ako vzniklo logo?

Pri prehľadávaní starých námorných kníh na nich zavolala tajomná námornícka postava, dvojchvostá siréna, ktorá je v logu dodnes. Starbucks má dve spojenia s námorným svetom, Seattle je prístavné mesto a káva často cestuje na veľké vzdialenosti cez vodu, aby sa k nám dostala. V priebehu času Starbucks urobil v logu niekoľko úprav, ale zostáva rovnako príťažlivé ako kedykoľvek predtým. Dnes si už ani nevieme predstaviť, žeby malo logo vyzerať inak.

pexels photo 180066
Zdroj: Starbucks

3. Víťaz Grammy

V roku 2004 sa Starbucks a Concord Records spojili, aby koprodukovali, predávali a distribuovali prelomový album s Rayom Charlesom „Genius Loves Company“. V čase, keď duetové albumy neboli samozrejmosťou, Charles bol spárovaný s legendárnymi hosťujúcimi umelcami vrátane Norah Jones, Diany Krall, Jamesa Taylora, Eltona Johna, Willieho Nelsona a Bonnie Raitt. Prelomový album získal osem cien Grammy®, vrátane albumu roka a nahrávky roka, a získal multiplatinový certifikát s celosvetovým predajom viac ako 5 miliónov kópií.

4. Starbucks má vlastnú kávovú farmu 

Toto je jedna z mnohých pozitívnych zaujímavostí. Áno, Starbucks vlastní kávovú farmu a vy môžete absolvovať (virtuálnu) prehliadku! Hacienda Alsacia, zakúpená v roku 2013, je 240-hektárová kávová farma nachádzajúca sa v Kostarike, ktorá slúži ako fungujúca farma, ako aj globálne výskumné a vývojové zariadenie Starbucks. Kostarická káva je súčasťou základnej ponuky Starbucks od jej otvorenia v roku 1971. V roku 2018 Starbucks predal limitovanú edíciu balenej kávy Hacienda Alsacia s jedným pôvodom zákazníkom po celom svete.

pexels photo 3289960
Zdroj: Pexels

5. Jedinečné Starbucks kaviarne

S viac ako 33 000 obchodmi po celom svete ponúka každý obchod Starbucks komunite, ktorej slúži, niečo jedinečné – od miestne inšpirovaného umenia a tovaru až po dizajn obchodov a skúsenosti, ktoré ho odlišujú. Starbucks otvoril za posledných 50 rokov niekoľko jedinečných miest, vrátane:

  •  Zámku v Prahe
  •  V banke v Amsterdame
  •  V predajni starých áut v Seattli
  •  V obchodoch pre ženy v Indii
pexels photo 8314825
Zdroj: Pexels

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.