Top 5 najstarších civilizácií sveta a ich kultúra: Aký mali vplyv na súčasný svet?

3464

V minulosti existovali rôzne civilizácie, ktoré formovali našu súčasnú kultúru a spoločnosť. Niektoré z nich mali vplyv na náboženstvo, umenie a veda, zatiaľ čo iné sa vyznačovali architektúrou a hospodárstvom. V tomto článku sa pozrieme na zaujímavosti o niektorých z najstarších civilizácií sveta a ich kultúrach.

Egypťania

Egypťania sú známi pre svoje monumentálne stavby ako pyramidy a sfingy. Ich kultúra sa tiež vyznačovala mumiifikáciou, čo znamenalo zachovanie tela zosnulého pre život v posmrtnom živote. Taktiež vynález papyrusu a hieroglyfových písiem bol významný pre rozvoj komunikácie a dokumentácie.

Egyptská civilizácia tiež mala veľký vplyv na svetovú históriu a kultúru. Ich poznatky v oblasti matematiky a astronómie boli veľmi pokročilé a pozitívne ovplyvnili rôzne oblasti ako obchod, stavba lodí a kalendár. Egyptská civilizácia mala tiež veľký vplyv na rímsku a grécku kultúru a stala sa vzorom pre mnohé civilizácie a kultúry v rôznych častiach sveta.

pexels photo 2076370
Zdroj: Pexels

Indická civilizácia

Indická civilizácia vznikla v údolí rieky Indus a rozvíjala sa medzi rokmi 2600 až 1900 pred naším letopočtom. Indovia sú známi pre svoje vynálezy v matematike, ako je napríklad desiatková sústava a nulový znak. Taktiež sa ich kultúra vyznačovala bohatou filozofiou, kde sa zrodili náboženstvá ako hinduizmus a buddhizmus.

pexels photo 860577
Zdroj: Pexels

Mayská civilizácia

Mayská civilizácia sa rozvíjala v oblasti Strednej Ameriky a dnes patrí medzi najznámejšie staré civilizácie. Ich kultúra sa vyznačovala bohatou matematikou, kde vynikali napríklad výpočty a kalendáre. Navyše, Mayovia mali vyspelú astronomiu a boli schopní presne sledovať pohyb planét a hviezd.

Mayská kultúra mala silné náboženské vplyvy a ich kozmologické presvedčenie bolo spojené s rôznymi bohmi a bohyňami. Väčšina mayských chrámov bola zasvätená týmto bohom a bohyňám a boli využívané na rôzne náboženské a rituálne účely. Mayská náboženská tradícia sa prenášala z generácie na generáciu a dodnes je súčasťou kultúry a života domorodých obyvateľov Strednej Ameriky.

pexels photo 11801485
Zdroj: Pexels

Inkovia

Inkovia, ktorí žili v oblasti Andov v Južnej Amerike, sa vyznačovali svojimi inovatívnymi civilnými inžinierskymi projekty, ako napríklad Machu Picchu, ktorý bol postavený na zdanlivo nedostupnom mieste. Inkovia boli aj známi svojimi závlahovými systémami, ktoré im umožnili efektívne pestovať plodiny v drsných horských podmienkach.

Inkovia mali rozvinutý obchodný systém a komunikovali pomocou siete ciest, ktoré sa rozprestierali po celom území. Inkovia boli tiež známi pre svoju textilnú výrobu, v ktorej používali rôzne farby a vzory na výrobu rôznych druhov odevov.

V 16. storočí boli Inkovia dobytí španielskymi dobyvateľmi a ich kultúra a spôsob života sa zmenili na vžité zvyky a praktiky nových koloniálnych vládcov. Napriek tomu však mnohé z kultúrnych a náboženských tradícií Inkov sa dodnes prejavuje v kultúre a živote Peruánov a iných obyvateľov Južnej Ameriky.

pexels photo 1570610
Zdroj: Pexels

Čínska civilizácia

Čínska civilizácia má viac ako 5000 rokov histórie a je známa svojou kultúrou, ktorá sa zameriava na harmóniu a rovnováhu. Táto civilizácia vynaliezla mnoho vecí, vrátane porcelánu a knihtlače. Tiež je známa svojou architektúrou, kde sa objavuje napríklad Zakázané mesto.

Toto mesto sa nachádza v Pekingu a bolo postavené v 15. storočí počas dynastie Ming ako sídlo cisára a jeho rodiny. Bolo to miesto s obrovskými palácmi, chrámami a záhradami, ktoré bolo uzavreté pre verejnosť a len cisár a jeho dvorania mali prístup do tohto miesta. Teraz sa využíva ako palácové múzeum.

pexels photo 2846034
Zdroj: Pexels

Stopa starých civilizácií

Vývoj starých civilizácií a ich kultúr zanechal nezmazateľný odkaz na svete a stále majú vplyv na našu súčasnú spoločnosť. Ich vynálezy a inovácie v rôznych oblastiach umenia, inžinierstva, matematiky a práva sú užitočné pre naše každodenné životy a predstavujú neoceniteľné dedičstvo pre celé ľudstvo.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

1 komentár

  1. Vinčanská kultúra. Začala sa rozvíjať na strednom Dunaji a podľa archeologických, antropologických, etymologických, grafématických a genetických výskumov o jej protoslovanskom charaktere nemusíme pochybovať. Množstvo doposiaľ nájdených archeologických artefaktov tejto kultúry poukazuje na rozsiahle územie. Slovanská história sa začala písať 8 tisíc rokov pred Kristom a písomná gramotnosť uzrela svetlo sveta 6 tisíc rokov pred Kristom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.