10 jednoznačných znakov, že ste vo vzťahu s patologickým klamárom

1283

Pokiaľ ste neštudovali psychológiu, je pre vás prirodzene veľmi zložité vidieť rozdiel medzi človekom, ktorý klame sem-tam a patologickým klamárom. Patologický klamár sa v posledných rokoch už považuje za diagnózu. Ak máte podozrenie, že s niekým takým ste vo vzťahu, nezúfajte. Týchto 10 znakov vás o tom uistí a už nemusíte pochybovať.

Problém s dôverou

3 3
Zdroj: canva

Je úplne prirodzené, že človek, ktorý hovorí lož za lžou, nie je veľmi dôveryhodný. Nevidí už rozdiel v tom, kedy hovorí pravdu a kedy nie. Nemá nad tým totiž kontrolu. Problém je hlavne v tom, že to nie sú iba nevinné lži, keď chcete niekomu ušetriť trápenie alebo bolesť. Bez mihnutia oka vám zaklame aj o veci, o ktorej obaja viete, že je inak. Takéto vzťahy sú vopred odsúdené na zánik.

Nízke sebavedomie

4 3
Zdroj: canva

Má nízke sebavedomie a preto potrebuje klamať aj o sebe. Aby sa vyzdvihol v očiach iných a aj vašich. Nechcú a nemôžu si dovoliť, aby ste prišli na to, aký v skutočnosti je, lebo by ste boli sklamaní. Vytvára tak okolo svojej osobností spleť lží, do ktorých sa nakoniec aj tak zamotá.

Sú nezodpovední

5 3
Zdroj: canva

Nestačí, že vám stále klame. Patologický klamár je aj veľmi nezodpovedný človek, čo zdravému a krásnemu vzťahu taktiež nepomáha. Tým, že nemajú kontrolu nad takýmto jednaním, ide to ruka v ruke s lžami a nevedia to spraviť inak. Na niečo zabudne? Alebo nespraví niečo tak, ako ste sa dohodli? Tu je to úplne normálne. A ešte vám aj zaklame, že to tak nebolo.

Sú veľmi súťaživí

6 3
Zdroj: canva

Možno na to zvonku vôbec nevyzerajú, ale vnútorné sú nastavení vyhrať za každú cenu. Nikdy nebudú váš úspech považovať za rovnako dôležitý, ako ten svoj. V skutočnosti sa vôbec nevedia tešiť z úspechu iných. Dokonca ani len z toho vášho.

Výbuchy hnevu

7 3
Zdroj: canva

Neznášajú, keď ich prichytia pri lži. Milujú tu silu, ktorou ovládajú každú situáciu, keď klamú. Veľmi sa nahnevajú, keď na prídete a konfrontujete ich. Vybuchnú hnevom preto, lebo ste im na to neskočili. Svoj hnev nevedia ovládať, lebo taký mechanizmus v ich hlavičke nefunguje.

Potrebujú nepretržitú pozornosť

8 1
Zdroj: canva

Okrem iných znakov, aj potreba neustálej pozornosti je vecou patologických klamárov. Ich neustále potreby pomaly, ale isto zabijú váš vzťah. Budete sa cítiť ako v pasci. Všetko sa bude točiť okolo neho, kým vás to úplne nepohltí.

Zbytočné klamstvá

9 1
Zdroj: canva

Jeden z najľahšie odhaliteľných znakov ohľadom patologického klamára je, že klamú aj o úplných drobnostiach. Malé, drobné nepodstatné veci a detaily a napriek tomu o nich dokážu klamať. Zakaždým, keď spomenú nejakú udalosť, je výsledok iný. Ak vám klamú o malých veciach, buďte si istí, že o tých veľkých tiež.

Tajomstvá

10 1
Zdroj: canva

Každý človek ma svoje tajomstvá a súkromie. Patologický klamár ich má ale kopu. Všetky ich skrýva za svoje lži a nepovažuje za dôležité podeliť sa o nich s vami. Pokiaľ máte pocit, že tajomstvá kumulujú každým dňom, môžete si byť istí, že máte dočinenia s patologickým klamárom.

Máte pocit, že ste na partnera príliš drsní

11
Zdroj: canva

Pre partnerov takýchto klamárov nie je netypické, že často cítia vinu za to, že sú na nich príliš prísni alebo drsní. Stáva sa to preto, lebo títo klamári sú zároveň aj majstrami manipulácie a prinútia vás pochybovať o svojom vlastnom úsudku. Budú to lži typu, že to si iba nahovárate alebo ste si niečo vykonštruovali vo svojej hlave. Silou mocou sa vás budú snažiť presvedčiť o tom, že oni neklamú a že je to vlastne vaša vina. Neskočte im na to.

Nechcú záväzky

12
Zdroj: canva

Na vážny vzťah potrebujeme vzájomný rešpekt, dôveru a toleranciu. Ako niečo také môžete dostať od človeka, ktorý neustále klame? Vzťah ma pre nich úplne iný význam ako pre vás. Pokiaľ majú kontrolu nad vecami prostredníctvom klamstiev, nepotrebujú žiadne záväzky.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.