Stredná Afrika v plameňoch – za 2 dni tam zaznamenali trikrát viac požiarov ako v Amazonskom pralese

591

Zem je v plameňoch. Aj takto by sa dal nazvať súčasný hrozivý stav, ktorý panuje v mnohých častiach sveta. Nielenže nekontrolovateľne horel Sibír, stále horí Amazonský dažďový prales, ale na tento „červený zoznam“ pribudla už aj stredná Afrika. Zatiaľ čo všetci svoje modlitby, myšlienky a finančné dary posielajú najmä smerom k pľúcam tejto planéty, tak je potrebné dodať, že požiare sa rozmohli už aj inde. Po tom, čo zverejnila NASA svoje satelitné zábery, sa začínajú mnohí obávať. Či ale je dôvod na obavu, zatiaľ celkom nevedno.

Podľa fotografií vidieť, že situácia je zlá, keďže v strednej Afrike horí ešte väčšia plocha, ako v prípade dažďového pralesa. V Angole bolo za 48 hodín zaznamenaných 6 902 požiarov v porovnaní s 3 395 v Konžskej demokratickej republike a 2 127 v Brazílii, čo zároveň vysvetľuje, že to nie je nezvyčajný jav v strednej Afrike. Údaje z meteorologického zdroja naznačujú, že počas dvoch dňov zaznamenala Angola zhruba trikrát viac požiarov ako Brazília. Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil požiare v Amazónii za „medzinárodnú krízu“, ktorá zároveň viedla ľudí k ignorovaniu ohnísk v iných častiach sveta.

Istý komentujúci sa na internete vyjadril takto: „Požiare v Afrike už nahradili naše a Macron ani ďalší proroci apokalypsy nepovedali jediné slovo.“ Podľa iných nie sú požiare v strednej Afrike nebezpečné, pretože údajne ide o bežný spôsob vytvárania čo najlepšej poľnohospodárskej pôdy. Patrick Galey, globálny korešpondent pre vedu a životné prostredie, odpovedal na situáciu svojim tweetom: „V súčasnosti je v Angole viac požiarov ako v Amazonii. Zdá sa však, že sú to zväčša požiare prospešné pre plodiny, čo sa dá očakávať v tomto ročnom období. Poľnohospodári takto čistia pôdu.“

Organizácia podporovaná Leonardom DiCapriom už darovala obrovské množstvo peňazí, aby pomohla krajine vyrovnať sa s mnohými požiarmi, ktoré v súčasnosti ničia amazonský prales. Jeho Earth Alliance venovala celkom 5 miliónov dolárov na hasenie požiaru, ktorý pôjde do piatich miestnych organizácií, ktoré priamo bojujú s požiarom. Týmito organizáciami sú Instituto Associacao Floresta Protegida (Kayapo), Koordinácia domorodých organizácií brazílskeho Amazonu (COIAB), Instituto Kabu (Kayapo), Instituto Raoni (Kayapo) a Instituto Socioambiental (ISA). Táto hollywoodska hviezda nielenže daruje peniaze, ale zaujíma sa o situáciu a dáva bežným ľuďom presné správy o tom, ako taktiež môžu pomôcť. Je vidieť, že nie všetci bohatí a slávni ľudia myslia iba na svoju slávu a svoje peniaze. Ale záleží im aj na planéte či iných ľuďoch.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre