Poznáme niekoľko druhov stresu, niektoré sú pre vás prospešné, zatiaľ čo iné práve naopak

779

Život bez stresu sa javí ako sen, ale vedci tvrdia, že niekedy je skutočne dobré, keď sa dostanete z vašej komfortnej zóny. Pozitívnou stránkou stresu je, že môže viesť k rastu osobnosti. Nie každý druh stresu však môže motivovať, avšak existujú dobré i zlé a my vám teraz ukážeme rozdiel.

stress fotografia
Foto od about:blank

Dobrý vs zlý stres

Celý náš život sa skladá z problémov, ktoré vyvolávajú stres, ale existujú určité stupne alebo úrovne stresu, ktoré môžu spôsobiť pozitívny aj negatívny účinok:
Pozitívna reakcia je normálnou súčasťou nášho vývoja a vyznačuje sa krátkym zvýšením srdcovej frekvencie a miernym zvýšením hladín hormónov.
Prípustná reakcia vo väčšej miere aktivuje výstražné systémy z dôvodu ťažkostí. Môže ju spôsobiť rozchod alebo zranenie, ale všetci to ešte dokážeme tolerovať.
Toxická reakcia nie je normálna a poškodzuje naše zdravie.

Aby sme ale pochopili, prečo naše telo reaguje iným spôsobom, musíme rozlišovať medzi rôznymi typmi stresu.

1. Akútny stres

Akútny stres je najbežnejším typom. Je to reakcia na novú výzvu alebo udalosť. Môžete urobiť chybu v práci, bojovať so svojím najlepším priateľom alebo riešiť v škole zložitú úlohu. Napríklad aj učiť dieťa jazdiť na bicykli je pre vás aj dieťa akútnym stresom. Zároveň je to však zväčša aj veľká zábava.

Správne množstvo akútneho stresu môže stimulovať mozog a pomôcť zdraviu. V štúdiách sa dokonca zistilo, že krátke stresové udalosti spôsobili, že kmeňové bunky zlepšili mentálny výkon. Príliš malý stres zas môže viesť k nude alebo dokonca k depresii. Mnohí prežívajú obdobie, v ktorom sa nič nedeje, a preto sa cítia apatickí.

stress fotografia
Foto od Flickr

2. Epizodický akútny stres

Ak sa často vyskytuje akútny stres, nazýva sa to epizodický akútny stres. Vzniká v prípade, že sa často obávate malých vecí a negatívne následky vás môžu predbehnúť, čo môže viesť k únave, bolesti hlavy a slabému imunitnému systému. Preto je dôležité v takomto prípade zmeniť svoj životný štýl a trénovať, aby ste niektoré veci prežívali lepšie. Medzi najviac stresovaných patria chorí a úzkostliví ľudia.

stress fotografia
Foto od geralt

3. Chronický alebo toxický stres

Ak sa akútny stres nevyrieši a trvá dlhšiu dobu, resp. stal sa z neho dlhodobý problém, pomaly sa stáva chronickým. Jeho korene môžu byť v nešťastnom manželstve, zlej práci alebo v chudobe.

Tento stres je veľmi nebezpečný až toxický. Môže to zničiť vaše fyzické aj duševné zdravie a dokonca viesť k rakovine, srdcovým chorobám či obezite. Výskum ukázal, že chronický stres môže taktiež zvýšiť hladiny určitých hormónov, ktoré dokonca narúšajú pamäť.
Príčiny možno hľadať napríklad v ťažkom detstve. V tomto prípade niektorí ľudia skúšajú psychiatrické sedenie alebo meditáciu. Ak ste si všimli, že sa váš život komplikuje, nemusíte hľadať žiadne pozitívne stránky tohto stresu. Niekedy je skrátka čas niečo zmeniť.

stress fotografia
Foto od JESHOOTS

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre