V súčasnej dobe je výskum DNA jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí vedy. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najfascinujúcejších objavov okolo našej DNA a to, ako tieto objavy menia náš pohľad na minulosť.

Migrácia a kolonizácia

Vedci pomocou DNA analyzujú migrácie a kolonizácie, ktoré sa uskutočnili v minulosti. V roku 2010 sa napríklad podarilo určiť, že moderní ľudia sa prvýkrát objavili v Afrike pred 200 000 rokmi. Tí, ktorí prešli do Európy, priniesli so sebou gény, ktoré sa rozšírili aj do Ázie a Ameriky.

Tieto migrácie boli dôležité pre vývoj rôznych kultúr a jazykových skupín, ktoré počas histórie vznikali. Napríklad vedci pomocou DNA potvrdili, že pôvodní obyvatelia Austrálie sú Aboridžíni a že sa na tomto kontinente objavili pred viac ako 50 000 rokmi.

Zdroj: Pexels

Staroveké dejiny

Výskum DNA dokáže prelomiť aj niektoré z najväčších záhad histórie. V roku 2012 sa napríklad podarilo rozlúštiť záhadu, kto boli rodičia Tutanchamona, faraóna, ktorý vládol v starovekom Egypte. Pomocou DNA testov sa zistilo, že jeho matka bola sestrou jeho otca, čo ukazuje na silnú kráľovskú dynastiu.

Výskum DNA nám tiež umožňuje aktuálnejšie datovať historické udalosti. V roku 2018 napríklad vedci potvrdili, že faraón Ramzes III. bol zavraždený, a to vďaka analýze jeho DNA a DNA ostatkov, ktoré boli nájdené v jeho hrobke.

Zdroj: Pexels

Rodokmeň DNA

Analýzou DNA sa dá tiež zistiť, ako sú jednotliví ľudia medzi sebou prepojení a spájať ich do rodokmeňov. Vďaka tejto technike sa môžeme dozvedieť, kto sú naši príbuzný. V dnešnej dobe si takýto test môžete spraviť aj vy, a zostaviť si svoj rodokmeň.

Zdroj: Pexels

Odhalenia z neandertálskej DNA

Jedným z najuznávanejších objavov z oblasti výskumu DNA bolo nájdenie, že moderní ľudia sa krížili s neandertálčanmi. Táto informácia bola získaná z DNA, ktorá sa našla v kostrových pozostatkoch neandertálcov a moderných ľudí.

Zistilo sa, že medzi 1 až 4 percentami DNA Európanov pochádza od neandertálcov. Toto objavenie zmenilo náš pohľad na neandertálcov z predstavy, že boli oddelenou vetvou ľudskej evolúcie, na našich príbuzných, s ktorými sme sa krížili.

Zdroj: Pexels

Odhalenie záhad vymretia neandertálcov

Vedci sa snažia pomocou DNA hľadať aj mnohé tajomstvá minulosti, ktoré boli doteraz nevysvetliteľné. Jedným z týchto tajomstiev je vymretie neandertálcov. Až donedávna bolo nejasné, prečo vymreli, ale výskum DNA ukázal, že pravdepodobne vymrel kvôli kríze reprodukcie.

Podľa výskumu DNA boli neandertálci schopní sa krížiť s modernými ľuďmi, ale len veľmi zriedkavo a ich potomkovia boli často neplodní. To znamená, že neandertálci mali problémy s reprodukciou a tento problém sa preniesol aj na ich potomkov. Toto vysvetľuje, prečo neandertálci nakoniec vymreli.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.