Tak toto je nechutné – v Spojenom kráľovstve si na svadby a iné udalosti objednávajú šimpanzie mäso

388

Na svadbách si zväčša doprajete jedlo, ktoré možno v bežnom živote konzumujete len raz za čas. Každý chce mať totiž nielen pekné šaty a peknú svadbu, ale dôležité je aj to, čo dáte hosťom pod zub. Všetko je však vec vkusu a v poriadku, až pokiaľ nepodávate niečo, nad čím zostáva rozum stáť. Napríklad také šimpanzie mäso, ktoré má v Spojenom kráľovstve akosi veľa fanúšikov.

Podľa britského primátora Bena Garroda, sa do tejto krajiny pašuje stále viac tohto mäsa. Profesor z anglickej univerzity zas povedal, že viac ako tona tejto „potraviny“ bola v uplynulom mesiaci skonfiškovaná na colnici. Išlo o dovoz z krajín západnej Afriky. „Toto mäso je často privážané do krajiny, zväčša na špecifické oslavy ako sú svadba alebo iné veľké udalosti,“ povedal profesor.

chimpanzee fotografia
Foto od jdnx

Aj keď si niektorí z vás možno myslia, že nič hrozné to nie je, tak opak je pravdou. A má to viacero dôvodov. Mäso zo šimpanza predstavuje veľké zdravotné riziko, čiastočne kvôli jeho genetickým podobnostiam s tým ľudským a čiastočne preto, že je často balené v nehygienických podmienkach. No má to aj etický či morálny rozmer. Už len to, že sa lovia ohrozené šimpanzy len preto, aby ich mohli porcovať na ľudskú spotrebu je skutočne zarážajúce. Západné šimpanzy sú navyše kriticky ohrozeným druhom v dôsledku ničenia ich biotopov a tiež páve kvôli tomu, že ich mäso je v niektorých kultúrach považované za pochúťku.

Svetová renomovaná expertka na šimpanzy, Dr. Jane Goodallová, vyzvala vlády, aby zaviedli testovanie DNA na hraniciach jednotlivých krajín, a to v snahe o pomoc pri zamedzení takéhoto obchodovania. Navrhla, aby na odhaľovanie takéhoto mäsa boli vyškolení psy. To, či ide o šimpanzie mäso je v súčasnosti len ťažké odhaliť. Jeho cena predstavuje päťnásobok ceny hovädzieho mäsa. Hovorca vlády v Spojenom kráľovstve sa vyjadril, že začali investovať finančné prostriedky a budú robiť všetko pre to, aby zabránili vstupu nelegálnych potravín na ich trh.

V marci riešili colníci podobný prípad v Nemecku, kde sa im podarilo zastaviť muža, ktorý sa pokúšal prepašovať do krajiny korytnačky, pričom tie boli zamaskované ako pečivo. Takýchto podobných prípadov je však oveľa viac a na povrch sa dostávajú rôzne, častokrát až neuveriteľne bizarné prípady, kedy sa zamyslíte nad tým, kam vlastne tento svet speje.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre