Táto obria veverička je dnes už veľmi zriedka viditeľná, tomuto fotografovi sa však pošťastilo a odfotografoval ju

1117

Veveričky sú zvieratá, ktoré zväčša nevnímame ako domácich miláčikov a tým pádom sa na ne nepozeráme ako na roztomilé zvieratká, no opak je pravdou. Obria veverica Malabar, tiež známa ako Shekru, je pôvodom z Indie a ohromí vás svojou krásou.

Takéto kúsky je však už dosť ťažké nájsť. Odtiene čiernej, hnedej, oranžovej a fialovej – týmito všetkými farbami oplýva tento druh veveričky. Ich sfarbenie im totiž pomáha dokonale splynúť s prostredím a pomáha im aj pri úniku pred predátormi. Malabar nie je príliš vyberavá čo sa týka stravy a bude jesť to, čo nájde v korunách stromov.

O populácii tejto veverici sa veľa nevie, no je známe, že ich počet výrazne klesol. V súčasnosti nie sú uvedené na zozname ohrozených, ale čelia skutočným hrozbám – sú lovené kvôli krásnej kožušine v niektorých častiach Indie a ich prirodzené prostredie je postupne ohrozované vplyvom človeka. V niektorých oblastiach už úplne vymizli.

Pozrite si nasledujúce fotografie amatérskeho fotografa Mohammeda Farooqa z krásneho lesného mesta Kodaikanal, ktorý sa nachádza v južnej Indii. „Prišiel som do Kodaikanalu v roku 1982 ako malý chlapec, v čase, kedy bolo toto mesto oveľa menej obývané ľuďmi a celé zelené,“ povedal. „Videl som tieto veveričky po celom meste, skákali zo stromu na strom, ale pomaly sa ich populácia zmenšovala až takmer došlo k ich zániku. Ale dnes, po takmer 34 rokoch, som sa opäť s jednou stretol! Bolo to pre mňa veľké prekvapenie,“ dodal fotograf.

Mohamed si myslí, že náhla explózia ľudí, ktorí sa v deväťdesiatych rokoch 20. storočia začali vo väčšom počte sťahovať do tohto obľúbeného turistického mesta urýchlila úpadok veveričky Malabar v celej oblasti. No zdá sa, že by mohlo prísť ku „comebacku“ a možno sa prispôsobili životu s ľuďmi.

Pozrite sa teraz ako tento krásny tvor vyzerá:

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre