Tento jeleň je pokrytý obrovskými tumormi, čo prekvapilo nielen autorku fotografií, ale aj všetkých ostatných

7265

Fotografie jeleňa, ktorý bol pokrytý podivnými tumormi podobnými bradaviciam sa rýchlo rozšírili po internete potom, ako ich na svoj Facebook pridala žena menom Julie Carrow. Tieto zábery vznikli v Pipestone v Minnesote, no mali by ste vedieť, že nie sú vhodné pre slabšie žalúdky.

Foto od Facebook

Obrovské výrastky pokrývajú telo takmer celého jeleňa – väčšinu tváre, krku a žalúdka, ale nachádzajú sa aj v jeho zadných častiach. „Toto je pre mňa srdcervúce,“ napísala žena, ktorá zdieľala tieto obrázky na svojom Facebooku. Julie je zdravotná sestra a horlivá fotografka. Povedala, že toto zviera sa len náhodou zatúlalo k ním a istý čas sa hýbal okolo. „Nezdalo sa však, žeby bol podvyživený alebo v zlom stave, no napríklad jeho oči som ani nevidela.“

Žena sa spojila s odborníkmi, ktorí dokázali tento stav identifikovať. Ide o veľmi nepríjemný prípad fibromatózy jeleňov – fibromy sú bradavičnaté výrastky nachádzajúce sa na koži týchto zvierat, často sa označujú aj ako nádory alebo jednoducho bradavice. Odborníčka Michelle Carstensen, ktorá sa zaoberá takýmito prípadmi povedala, že to je najhorší prípad, ktorý počas svojho 15-ročného pôsobenia v rámci programu wildlife videla.

Foto od Facebook

Podľa webovej stránky DNR Michigan sa fibromy nachádzajú náhodne na hociktorých častiach tela jeleňa, ale najčastejšie sa vyskytujú okolo očí, krku, tváre a predných končatín. Fibromatóza, ktorá je spôsobená vírusom nazývaným papilomavírus (HPV u ľudí), nie je zvyčajne pre jelene smrteľná a taktiež nie je známe, žeby dokázala infikovať ľudí alebo domáce zvieratá. Hoci mäso nepoškodzuje, fibromy sú pre väčšinu ľudí odpudivé, a preto robia takúto trofej esteticky nežiadúcou. Poľovníci sa tak takýmto jeleňom vyhýbajú.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre