Tento kostol umiestnil Ježiša, Máriu a Jozefa do klietok – reagujú takto na dôležitú tému

840

Sviatky sa veľmi rýchlo blížia, čo cítiť aj vidieť už na každom kroku. Nákupné strediská sú plné vianočných melódií a tovarov. Všetci sa tešíme na sezónu trávenia času v teple a v spoločnosti svojej rodiny. Istý kostol najnovšie vyvolal vlnu reakcií na jeho čin súvisiaci so sviatkami. Ide o namontovanie zvláštneho betlehemu.

Claremont United Methodist Church v Kalifornii zaplnil titulky pre svoj veľmi nezvyčajný betlehem, ktorý zobrazuje Ježiša, Máriu a Jozefa zavretých v klietkach. Má to ilustrovať niečo ako rodinu žiadateľov o azyl, ktorá sa nachádza na hranici. Reakcie na tento betlehem boli veľmi odlišné a zdá sa, že spoločnosť sa v tejto veci rozdelila do niekoľkých skupín. Niektorí sa domnievajú, že je to perfektný spôsob ako upútať pozornosť každého v prípade dôležitej spoločenskej otázky. Iní si zas myslia, že je nesprávne spolitizovať Ježiša a jeho rodinu a je to lacný spôsob ako upútať pozornosť a zaútočiť na súčasnú vládu Spojených štátov. Existuje aj tretia skupina, ktorá zas tvrdí, že metafora nefunguje celkom dobre, pretože Ježiš a jeho rodina boli v inej situácii v akej sú dnešní žiadatelia o azyl.

Daná cirkev sa takto snaží kritizovať spôsob, akým sa v USA zaobchádza so žiadateľmi o azyl a utečencami. Vedúci farár spomínaného kostola, reverend Karen Clark Ristine, však nevidí tento betlehem ako niečo politické, ale práve teologické. „Vidíme to tak, že Svätá rodina v niektorých ohľadoch stojí za utečencami, pretože aj oni boli kedysi v podobnej pozícii,“ povedal Karen Clark pre médiá. „Počuli sme o ich nešťastí. Videli sme, ako biedne boli títo žiadatelia o azyl privítaní a ošetrení,“ dodal.

Zároveň dodal, že existujú ľudia, ktorí mu povedali, že ich tento čin rozplakal. Cieľom betlehemu ako takého je ukázať Ježiša po jeho narodení. Tento kostol sa však v tomto prípade pokúša poukázať metaforou na žiadateľov o azyl tým, že ich ako keby dáva do súvislosti s útekom Jozefa a Márie do Egypta. Kostol má vo vnútri samotnej budovy aj tradičný betlehem. Claremont United Methodist Church často používa práve svoj betlehem na to, aby upozornil na rôzne dôležité problémy.

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre