Tento pas je taký nezvyčajný, že ho má iba 500 ľudí na celom svete

6780

Je známe, že niektoré pasy sú silnejšie ako iné. Takým príkladom je aj japonský pas, ktorý je jedným z najsilnejších na svete. Japonskí držitelia pasov totiž môžu navštíviť až 189 krajín po celom svete bez toho, aby potrebovali víza.

No ešte vzácnejšie je vlastniť taký, ktorý má len niekoľko ľudí. Ide konkrétne o cestovný pas, ktorý udeľuje zvrchovaný vojenský rád Malty. Práve táto krajina, ktorá bola v roku 1113 uznaná pápežom Paschalom, je domovom najvzácnejšieho cestovného pasu na svete. V skutočnosti existuje iba 500 ľudí, ktorí ho vlastnia. Tieto diplomatické pasy sa podľa nariadenia Malty udeľujú len členom zvrchovanej rady (vlády), vedúcim a členom jej diplomatických misií (ako aj ich konzorcia a maloleté deti).

Pasy zostávajú v platnosti len štyri roky a sú prísne viazané na trvanie danej úlohy. Zvrchovaný poriadok Malty udržiava diplomatické vzťahy so 106 štátmi, čo znamená, že všetky tieto štáty akceptujú diplomatické pasy ako platnú formu identifikácie. Tieto pasy dokonca zahŕňajú biometrické prvky a sú v súlade s normami Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO).

Existuje však aj niekoľko miest, ktoré ich neprijímajú ako platný doklad totožnosti pre účely cestovania. Medzi také patria Spojené kráľovstvo, Spojené štáty a Nový Zéland. V súčasnosti je Zvrchovaný poriadok Malty aktívny v 120 krajinách, kde pomáha starať sa o ľudí v núdzi prostredníctvom svojich zdravotníckych, sociálnych a humanitárnych činností. Títo ľudia sú osobitne zapojení do pomoci ľuďom žijúcich uprostred ozbrojených konfliktov a prírodných katastrof. A spolupracujú aj s organizáciou OSN.

Podľa oficiálnej stránky sa poradie resp. čakatelia na udelenie tohto dokladu v súčasnosti tvoria z viac ako 13 500 rytierov, dám a kaplánov spolu s 80 000 stálymi dobrovoľníkmi a 25 000 zamestnancami, takže získanie jedného z dostupných 500 pasov je ešte zriedkavejšie.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre