Terorizmus a Islam: Sú všetci islamisti teroristi?

424

V súvislosti s islamistickým terorizmom sa často vznáša otázka, či sú všetci islamisti teroristi. Možno už aj vám napadla otázka, či všetci islamisti uznávajú terorizmus. Preto sa teraz pozrieme na to, aké sú rozdiely medzi islamizmom a terorizmom.

Definícia islamizmu a terorizmu

Islamizmus je ideológia, ktorá sa snaží o politické presadenie islamských princípov v spoločnosti. Základnou myšlienkou je zaviesť islamické zákony a hodnoty, často prostredníctvom náboženského vodcu. Je založené na učení proroka Mohameda. Terorizmus na druhej strane predstavuje systematické používanie násilia s cieľom vystrašiť alebo zastrašiť civilné obyvateľstvo a dosiahnuť politické, náboženské alebo ideologické ciele.

people kneeling and praying during daytime
Foto od Levi Meir Clancy na Unsplash

Hlavné rozdiely

Napriek tomu, že niektorí islamisti môžu využívať teroristické metódy na dosiahnutie svojich cieľov, je dôležité si uvedomiť, že väčšina prívržencov islamizmu nie sú teroristi. Islam je náboženstvo s rôznymi ideológiami a prúdmi, ktoré sú často diskutované a interpretované vo vnútri moslimskej komunity. Mnohí islamisti sa zameriavajú na mierové politické zmeny, zlepšenie spoločnosti a náboženskú reformu. Problém nastáva ak sa z vyznávača islamu stane džihádista. 

terorist“ od gagilas is licensed under CC BY-SA 2.0

Čo je to džihád a kto sú džihádisti

Slovo džihád vyjadruje snahu, snaženie alebo boj. Znamená to dodržiavať božie príkazy a žiť podľa nich. Ako už asi tušíte Džihádisti sú teda ľudia, ktorí sa snažia pomocou násilia a útokov presadiť to čomu veria islamisti. Je nevyhnutné, aby sme odlišovali medzi islamizmom a terorizmom a aby sme nevinili celú náboženskú skupinu za činy niekoľkých extrémistov. Samotný islam je neškodný. Problém nastáva vtedy, ak chcú vyznávači islamu násilím pretlačiť svoju vieru a presvedčenia.

man in brown dress shirt carrying baby in white onesie
Foto od Ivan Andriavani naUnsplash

Sú teda všetci islamisti teroristi?

V závere je dôležité si uvedomiť, že nie všetci slamisti sú teroristi. Islamizmus zahŕňa rôzne ideológie a názory. Zatiaľ čo niektorí islamisti môžu používať teroristické metódy, väčšina z nich sa snaží dosiahnuť politické zmeny a zlepšenie spoločnosti mierovými prostriedkami. Je kľúčové, aby sme odlišovali medzi islamizmom a terorizmom a aby sme bojovali proti terorizmu spoločne. Spolupráca a vzdelávanie sú kľúčom k zmierneniu napätia a podpore mieru vo svete.

Zdroj

 

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre