Tieto historické fakty zmenia váš pohľad na minulosť (2. časť)

8563

Je tu druhá časť tohto seriálu o historických zaujímavostiach, ktoré vám objasnia isté súvislosti medzi nimi. Dnes sa dozviete napr. aj to, že Anna Franková a Martin Luther King mladší sa narodili v rovnakom roku, že môžete navštíviť strom, ktorý zažil mamutov a dozviete sa aj, čo majú spoločné McDonald’s s koncentračným táborom v Osvienčime. Minulú časť nájdete na tomto odkaze.

Anna Franková a Martin Luther King Jr. sa narodili v rovnakom roku – 1929. Jedna z najznámejších židovských obetí holokaustu, Anna Franková, je známa tým, že si písala denník, kde opisovala svoj život. Je to najznámejší denník na svete, ktorý inšpiroval aj niekoľko hier či filmov.

Martin Luther King mladší bol americký minister a aktivista, ktorý sa stal najznámejším rečníkom a vodcom hnutia bojujúceho za občianske práva, a to od roku 1954 až do svojej smrti v roku 1968. Občianske práva presadzoval nenásilným spôsobom. Ovplyvnil a inšpiroval ho aj taký uznávaný človek, akým bol Mahatma Gándhí.

Photo by boredpanda

Najstarší strom na svete mal 1 000 rokov v čase, kedy zahynul posledný mamut. Tento strom je akási zvláštna borovica, ktorá sa nachádza v Bielych horách v Kalifornii a jej vek sa odhaduje na 5 067 rokov.

Photo by boredpanda

Vo Švajčiarsku majú ženy právo voliť od roku, kedy USA vyslalo prvú raketu na Mesiac. Švajčiarsko je často vnímané ako jedna z najprogresívnejších krajín na Zemi. O to viac prekvapivé je, že ženy až do roku 1971 nemohli voliť. Čiže 65 rokov po tom, ako sa stalo Fínsko prvou európskou krajinou, ktorá toto právo udelila. A v tom čase, v roku 1971, už rakety spoločnosti NASA jazdila okolo Mesiaca.

Photo by boredpanda

Vo Veľkej Británii bolo do roku 1868 bežným trestom obesenie. Posledným popraveným mužom takýmto spôsobom bol Micheal Barrett. Popravili ho vo väznici Newgate v Londýne pred veľkým davom ľudí.

A zaujímavé je, že 5 rokov predtým uviedli do prevádzky londýnske metro. Mnohí sa domnievajú, že týmto metrom chodili ľudia, ktorí smerovali práve na spomínané verejné popravy, aby ich mohli sledovať.

Photo by boredpanda

V dňoch, kedy prví väzni prichádzali do Osvienčimu, v Amerike založili McDonald’s – rok 1940. McDonald’s sa síce tradične spája s dobrými časmi a bohatstvom Ameriky v 50. rokoch, no ten sa v skutočnosti otvoril omnoho skôr, a to 15. mája 1940. Len o 5 dní na to odvliekli prvých väzňov do koncentračného táboru v Osvienčime.

Photo by boredpanda

Princezná Diana a Matka Tereza zomreli len niekoľko dní po sebe, v roku 1997. Princezná Diana zomrela pri autonehode v Paríži 31. augusta, zatiaľ čo Matka Tereza zomrela 5. septembra v dôsledku rapídne sa zhoršujúceho zdravotného stavu v Indii. Indická vláda jej vystrojila štátny pohreb na znak vďačnosti za jej služby chudobným.

Photo by boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre