Top 5 nechutných faktov o stomatológii v histórii

1865

Zubné lekárstvo je moderný odbor medicíny. Hoci v tej či onej podobe existovalo vždy, v minulosti bolo zväčša neregulované a všelijakí ľudia vymýšľali čudné a často falošné postupy a spôsoby liečby zubov a zubných problémov. V istom období boli holiči de facto zubní lekári. Niektoré liečebné postupy, napríklad používanie moču ako ústnej vody, prekvapivo fungovali. Nie sme si však istí, či mŕtve myši skutočne liečili bolesti zubov. Napriek tomu je história zubného lekárstva nechutná a zaujímavá.

Starí Rimania používali moč ako ústnu vodu

Starí Rimania používali ľudský a zvierací moč ako ústnu vodu. Používanie moču na výplach úst a iné účely bolo také bežné a normálne, že Rimania často nechávali nádoby na verejných priestranstvách, aby sa okoloidúci mohli vymočiť. Vláda mala na zreteli aj tento obchod a zberačov a predajcov moču zdaňovala. Hoci to znie nechutne, ústna voda z moču skutočne fungovala. Moč totiž obsahuje amoniak, účinnú zložku, ktorá sa používa v dnešných čistiacich prostriedkoch pre domácnosť. Istý Riman menom Egnatius mal také biele zuby, že sa usmieval pri každej príležitosti. Usmieval sa aj na pohreboch, kým všetci ostatní smútili.

Zdroj Timothy Hales Bennett

Zubné protézy boli vyrobené zo skutočných zubov

Dnešné zubné náhrady sa vyrábajú z umelých materiálov. Pred niekoľkými storočiami sa však zubné náhrady vyrábali zo skutočných zubov. V roku 2016 talianski vedci pri vykopávkach hrobky v talianskej Lucce našli päťzubú protézu vyrobenú zo zubov rôznych ľudí. Zuby boli spojené drôtom vyrobeným zo zmesi zlata, striebra a medi. Výskumníci predpokladali, že protéza bola vyrobená v období od 14. do 17. storočia. Podobné zubné protézy sa našli aj v Egypte. Vieme tiež, že starovekí Etruskovia a Rimania vyrábali zubné protézy zo zubov iných ľudí. Zubné protézy sa stali bežnejšími okolo roku 1400. Chudobní ľudia predávali svoje zuby tým, ktorí ich potrebovali. Vykrádači hrobov často prepadávali hroby, aby mŕtvym ľuďom odobrali zuby. Napriek ich obľúbenosti sa zo skutočných ľudských zubov nemuseli nevyhnutne vyrábať dobré zubné náhrady, pretože mohli zhniť a nie vždy dobre sedeli.

Zdroj Diana Polekhina

Holiči ako zubári

Ešte pred niekoľkými storočiami ste mohli navštíviť holiča, aby vás ostrihal a možno aj vytrhol zub alebo dokonca operoval – to všetko v holičstve. Holiči to robili preto, lebo často mali ostré vybavenie potrebné na operácie a extrakcie zubov. Aj lekári tej doby považovali chirurgické zákroky za niečo pod svoju úroveň a prenechávali ich holičom. Holičstvo si neskôr osvojilo názov holič-chirurg, aby lepšie propagovalo svoje remeslo. Barberi sa často nestarali o prevenciu zubného kazu a iné veci, ktoré dnes robia zubári, a sústredili sa len na odstraňovanie pokazených zubov. Všetky tri profesie sa nakoniec rozdelili v roku 1800.

Zdroj Allef Vinicius

Čierne, hnijúce zuby boli v Anglicku považované za módne

Počas tudorovskej éry bol cukor v Anglicku obľúbený, ale drahý, takže bol výlučnou doménou bohatých. Vyššia trieda pridávala cukor do zeleniny, ovocia, liekov a takmer do všetkého, čo požívala. V dôsledku toho začali bohatí čoskoro trpieť zubným kazom. Patrila k nim aj kráľovná Alžbeta, známa svojimi pokazenými zubami. Existujú tvrdenia, že problémy kráľovnej Alžbety so zubami boli pravdepodobne prehnané, pretože jej odstránili len jeden zub. Aj keď jej zubný kaz bol pravdepodobne prehnaný, hovorilo sa tiež, že mala strach zo zubného lekárstva, čo mohlo byť dôvodom, prečo jej bol vytrhnutý len jeden zub. Biskup si raz nechal vytrhnúť jeden z vlastných zubov, aby jej dokázal, že bolesť sa dá vydržať. Bez ohľadu na to, aké zlé mohli byť Alžbetine zuby, hnijúce, čierne zuby sa stali medzi bohatými takými bežnými, že sa stali symbolom postavenia. Chudobní si čoskoro začali čierniť zuby, pretože chceli, aby si ľudia mysleli, že sú bohatí.

Zdroj Phantom

Mŕtve myši na liečbu bolesti zubov

Bolesť zubov je určite jedným z najnepríjemnejších ochorení a ľudia ich znášali už od dávnych čias. Starí Egypťania používali na liečbu bolesti zubov mŕtve myši. Myš rozomleli a potom ju zmiešali s niekoľkými prísadami. Výsledný roztok sa aplikoval na bolesť zubov. Na druhej strane sa zdá, že považovali mŕtve myši za akýsi zázračný liek, pretože ich používali aj na liečbu viacerých ochorení vrátane čierneho kašľa, kiahní a pomočovania. Keď práve nerozmýšľali, čo ďalšieho liečiť myšami, používali ich ako prísadu do svojich koláčov.

Zdroj Marie-Hélène Rots

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre