Toto je niekoľko nebezpečných činností, ktoré by nemali dovoliť rodičia svojim malým deťom

2146

Deti majú veľmi veľa energie a určite to aj sami dobre poznáte, že si možno niekedy neviete dať s nimi rady. Mnoho rodičov sa preto rozhodne dať svoje dieťa na nejaký šport, aby si tam vybili svoju energiu. No nie vždy to je iba o tom. Veľakrát sa stane, že vášmu dieťaťu sa niečo stane doma v zdanlivo bezpečnej situácii. A tu je niekoľko veci, ktoré by nemali dovoliť rodičia svojim deťom, resp. by ich pri týchto činnostiach mali kontrolovať.

Hranie nebezpečných športov

kid ice hockey fotografia
Foto od battlecreekcvb

Pre deti, ktoré praktizujú šport, existuje mnoho výhod, ale mali by ste vedieť aj to, že existuje špecifický zoznam 6 športov, ktoré sú pre deti o čosi nebezpečnejšie ako iné. Forenzný patológ Dr. Bennet Omalu medzi ne zaradil americký futbal, ľadový hokej, zmiešané bojové umenia, box, wrestling a ragby. Počas týchto športov dostáva dieťa viac rán do hlavy, čo podľa lekárov predstavuje riziko poškodenia mozgu.

Vysoko nárazové činnosti môžu tiež spôsobiť výrazné stlačenie chrbtice, skoliózu či hyperexdenzáciu chrbta, čo môže viesť k vážnym zraneniam.

Nenechajte ich sedieť v polohe W

Poloha W je skutočne bežný spôsob, ako deti sedia pri hraní sa na zemi, najmä preto, že je pre nich pohodlná. Lekári radia rodičom, aby odrádzali svoje ratolesti od takéhoto sedenia. Táto pozícia sa stala akousi novou zdravotnou epidémiou, ktorá môže mať výrazný vplyv na vývoj kĺbov a bedier, oslabuje svaly trupu a vyvíja mimoriadny tlak na chrbát, krk i ramená.

Nenechajte ich sedieť pred obrazovkami (najmä batoľatá)

kid with tablets fotografia
Foto od StockSnap

Je známe, že deti trávia stále viac času pred obrazovkami. Lekári varujú rodičov, aby čo najviac skrátili čas, ktorý trávia pred akoukoľvek obrazovkou, či už mobilom, tabletom alebo notebookom. Vyžarujú totiž modré svetlo, ktoré je mimoriadne škodlivé. Bežnými príznakmi nadmerného vystavenia modrému svetlu sú bolesti hlavy, bolesti krku a ramien, suché alebo podráždené oči. Ale aj psychologické, ako je znížená miera pozornosti, zlé správanie a podráždenosť.

Nespúšťajte sa dole šmýkalkou s deťmi vo svojom lone

Väčšina rodičov si myslí, že keď sú na ihrisku, je bezpečnejšie spúšťať sa dole šmýkalkou s dieťaťom vo svojom lone. V skutočnosti ide o mimoriadne skryté nebezpečenstvo, ktoré môže u detí spôsobiť zlomeniny nôh. Ako vysvetľuje detský lekár Dr. Diane Arnaout, hmotnosť rodiča tlačí všetko smerom nadol, takže v prípade, že sa nezošmykne matka s dieťaťom bezpečne, môže prísť veľmi ľahko k úrazu.

Státie na stoličke

kid on chair fotografia
Foto od gagilas

Toto je jeden z najbežnejších dôvodov zranenia detí, najmä u batoľat. Deti sú nezastaviteľné a zvyčajne chcú vyliezť na všetko, vrátane stoličiek. Najmä pád z vysokých stoličiek je hlavnou príčinou úrazov hlavy a otrasov mozgu. Iba v USA sa takýmto spôsobom každú hodinu zraní jedno dieťa. Z tohto dôvodu odborníci radia rodičom, aby svoje deti radšej pripútali do stoličky s jedlom a neustále na ne dávali pozor.

Skákanie na trampolíne

kid on trampolines fotografia
Foto od Honza Soukup

Trampolínu dnes nájdete na mnohých záhradách. A niet divu, veď deti ich zbožňujú. Toto zdanlivo zábavné a nevinné skákacie zariadenie môže byť ale pre deti aj nebezpečné. Dôvodom je skutočnosť, že zranenia spôsobené zlým skokom, resp. dopadom sa vyskytujú naozaj často a zahŕňajú zlomené kosti, poranenia hlavy, ako napríklad otrasy mozgu či traumu.

Kosenie

Foto od Facebook

Kosačky na trávu sú ťažké a mimoriadne nebezpečné stroje a môžu ľahko poškodiť malé dieťa, ktoré sa pravdepodobne bude chcieť priblížiť a zistiť, ako taká kosačka funguje. S nepríjemnými zraneniami, ktoré súvisia s kosačkou má skúsenosť veľmi veľa detí. Preto by ste ich pred prípadným nebezpečenstvom mali chrániť.

Jazda na bicykli bez prilby

kid on bike fotografia
Foto od whiteafrican

Niet divu, že cyklistika je mimoriadne obľúbenou aktivitou detí, pretože im dáva pocit nezávislosti, slobody a zábavy – presne to, čo chcú. Jazda na bicykli však môže byť nebezpečná pri nezodpovednej jazde a bez prilby. To, čo platí pre dospelých, samozrejme platí aj pre deti. Nosenie prilby je bezpečnostné pravidlo číslo jedna, pretože chráni hlavu v prípade pádu. Nosenie môže zabrániť úrazom mozgu a ťažkým traumám. Je tiež dôležité, aby ste svojmu dieťaťu nikdy nedovolili jazdiť bez dozoru.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre