Tragický osud Márie Antoinetty a jej detí. Dospelosti sa dožilo len jediné!

12641

Mária Antoinetta bola francúzska kráľovná, ktorej život nebol ani zďaleka jednoduchý, dalo by sa povedať, že kus nešťastia, ktoré ju prenasledovalo sa prenieslo aj na jej deti. Mária Antoinetta porodila štyri deti, no dospelosti sa dožilo len jedno. Hoci vyrastali v luxuse a žili v honosnom paláci vo Versailles, časť ich života nebola pekná – boli totiž zavreté vo väzení. 

Deti kráľovnej vyrastali pod drobnohľadom a s francúzskou revolúciou sa situácia ešte viac zhoršila. Revolucionári totiž vyhlásili jej syna za bastarda a roky ho väznili. Počas toho obdobia s deťmi zaobchádzali veľmi zle. A keď Mária Antoinetta skončila pod gilotínou, nikto im veľmi dlho nepovedal, že ich matka už nežije, lebo ju popravili. 

Manželstvo Márie Antoinetty bolo celé roky nenaplnené

Zdroj: wikimedia common

Mária Antoinetta sa narodila ako 11 dieťa. Vydala sa do francúzskej kráľovskej rodiny, no hneď po svadbe nastali komplikácie. Rýchlo sa rozšírili reči o tom, že ich manželstvo nebolo vo svadobnú noc naplnené. Ešte škandalóznejšie ale je, že Mária Antoinetta zostala pannou ešte ďalších 7 rokov. Kvôli tomu opäť panovali rôzne názory, týkajúce sa kráľovninej plodnosti (plodnosť kráľa nebolo možnosť spochybniť). 

Povrávalo sa, že Ľudovít XVI. nebol otcom detí Márie Antoinetty

Zdroj: wikimedia common

Aj napriek tomu, že Mária Antoinetta bola oddanou matkou, čo mohol potvrdiť každý, kto ju poznal, pre počiatočné “problémy” v manželstve sa našli ľudia, ktorí spochybnili fakt, že Ľudovít XVI. by mal byť biologickým otcom ich detí. Je ťažké určiť, čo je skutočne pravda. Existujú indície, ktoré poukazujú na to, že v 80. rokoch 18. storočia mala mať Mária Antoinetta pomer s Axelom von Fersenom, švédskym diplomatom, ktorý bojoval v americkej revolúcii.

Keď kráľovná v roku 1785 porodila svoje tretie dieťa Ľudovíta Karola, mnohí sa domnievali, že otcom bol skôr von Fersen než Ľudovít XVI. 

Posledné dieťa kráľovnej, dievča, zahynulo ešte ako batoľa 

V roku 1786, sotva rok po pôrode Ľudovíta Karola, porodila Mária Antoinetta ďalšie dieťa. Sofia Beatrix sa narodila predčasne 9. júla 1786. Možno aj jej predčasné narodenie spôsobilo, že zomrela skôr ako stihla osláviť svoje prvé narodeniny. 

To bolo prvýkrát, čo Mária Antoinetta smútila nad stratou dieťaťa, no nebolo to naposledy. O dva roky neskôr zomrel jej syn Ľudovít Jozef. Akoby nebolo tej bolesti dosť, dve deti (jediné, ktoré jej zostali) zavreli revolucionári do pevnosti. Ju čakal ešte tragickejší osud – smrť pod gilotínou. Revolúciu prežilo jej jediné dieťa – Mária Terézia (meno dostalo po matke Márie Antoinetty). 

Dedič francúzskeho trónu bol počas revolúcie zavretý 

Zdroj: wikimedia common

Ľudovít Karol sa narodil v roku 1785 a mal len 4 roky, keď vypukla francúzska revolúcia, ktorá sa dotkla aj jeho života. Je zvláštne až desivé, že chodiť sa učil v pozlátených sieňach Versailles, no po dovŕšení 4 rokoch sa dostal do väzenia, kde mal byť týraný a dokonca ho prinútili, aby svedčil proti vlastnej matke. 

Ľudovít Karol a jeho pobyt vo väzení

Štyri roky žil vo väzení na samote oddelený od svojej rodiny. Jeho väznitelia s ním rozhodne nezachádzali v rukavičkách. Na súdu jeho matky musel svedčiť o tom, že na neho zaútočila – dokonca položili aj falošné dôkazy. A práve toto tvrdenie bolo pomyselným klincom do rakvy jeho matky. Odsúdili ju a bola popravená. Ľudovítovi to ale nikto nepovedal a aj naďalej ho nechali doslova hniť vo väzení, kde sa zbláznil a rok po prepustení zomrel. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre