5 pozoruhodných udalostí z histórie, ktoré sa stali iba raz

1798

V histórii existuje množstvo udalostí, ktoré sú jedinečné a neopakujú sa. Zozbierali sme 5 takýchto fascinujúcich udalostí, ktoré zostávajú nezabudnuteľné a zatiaľ sa nikdy nezopakovali. Od obvinenia hypnotizéra z trestného činu až po atletický výkon, ktorý zostal neprekonaný.

Jediný hypnotizér obvinený z hypnózy človeka

Na začiatku 20. storočia sa udiala zvláštna kriminálna udalosť, ktorá je dodnes považovaná za jedinečnú. Björn Schouw-Neilsen bol obvinený, že hypnotizoval muža, aby prepadol banku. Tento ohromujúci čin hypnózy sa stal jedným z najzáhadnejších trestných prípadov v dejinách kriminalistiky. Björn Schouw-Neilsen sa stal centrom mediálneho záujmu a jeho údajné schopnosti ovládania mysle boli záhadou. Zatiaľ čo je táto udalosť stále obklopená kontroverziami a pochybnosťami, zostáva jediným známym prípadom v histórii, keď bol hypnotizér obvinený z trestného činu tohto rázu.

93f0c37f 567d 4b0f a92e 266fc5299336 2
Hypnotize“ od Photos By Dlee is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Uwe Hohn – jediný športovec, ktorý hodil oštepom cez 100 metrov

V športe existujú okamihy, kedy športovci dosiahnu nemožné a ich výkony sú nedostižné. V roku 1984 však atlet Uwe Hohn narušil hranice športovej možnosti a zaznamenal športový výkon, ktorý dodnes neprekonaný. Na svetovom šampionáte v atletike vystrelil oštep takým silným vrhom, že prekonal magickú hranicu 100 metrov. Jeho hod dlhý 104,80 metrov zostáva dodnes najdlhším zaznamenaným vrhom oštepom v histórii športu. Práve vďaka svojmu jedinečnému športovému výkonu sa Uwe Hohn stal legendou medzi atletmi a jeho rekord zostáva neprekonaný až doteraz.

31c5cd95 5681 4bdb a61f 9400d633a1cb
Soren Tallhem throwing the javelin in 1983“ od Färskmört is licensed under CC BY-SA 4.0

Adam Rainer – jediný človek, ktorý bol malým človekom aj obrom

Osudy ľudí sa často vyznačujú neobvyklými situáciami, ale prípad Adama Rainra zaujíma všetky zmysly. V roku 1899 sa narodil rakúsky muž menom Adam Rainer, ktorý bol prvým a zároveň jediným človekom v histórii, ktorý postihla neobyčajná genetická porucha. Adam Rainer trpel akromegáliou, chorobou, ktorá spôsobuje nadmerný rast kostí a tkanív. V mladosti bol Adam nízkym mužom, ale neskôr začal rásť neuveriteľnou rýchlosťou. Jeho telo postupne začalo rásť až do neskutočných výšok. Adam Rainer sa stal najmenším mužom na svete a neskôr aj najvyšším, keď dosiahol výšku 2,34 metra. Táto unikátna kombinácia robí Adama Rainra jedinečným prípadom v medicínskej histórii.

8f5ae08c c67c 4768 a427 fa4378b264a1
Giant Person“ od DFSHAW is licensed under CC BY 2.0

Iba u jednej osoby sa potvrdilo, že bola zasiahnutá meteoritom

Zemetrasenia, tornáda a hurikány sú prírodné udalosti, ktoré postihujú mnoho ľudí na celom svete. Avšak, meteoritový zrážok s človekom je veľmi zriedkavý a väčšinou sa končia na zemi bez ľudskej interakcie. Ale v roku 1954 sa v Južnej Afrike stala výnimočná udalosť. Elizabeth Hodgesová, žijúca v meste Sylacauga, Alabama, bola jedinou osobou na svete, ktorá bola zasiahnutá meteoritom. Malý vesmírny úlomok prenikol strechou jej domu a zasiahol ju, pričom utrpela vážne zranenia. Táto udalosť sa stala známou ako „Hodgesov incident“ a zostáva jednou z mála potvrdených udalostí, keď bol človek priamym cieľom vesmírneho telesa.

falling stars and milky way galaxy at night
Foto od Austin Human na Unsplash

Douglas Crofut jediný človek, ktorý spáchal samovraždu radiáciou

V roku 1923 sa vo svete vedy a medicíny udialo niečo také neobyčajné, že je dodnes ťažké to úplne pochopiť. Douglas Crofut bol priemyselný rádiograf, so znalosťami o rádioaktívnych materiáloch. Výskumy rádioaktivity a jej aplikácia v medicíne boli v tej dobe novinkou, a Douglas sa stal prvým a jediným známym človekom, ktorý sa pravdepodobne pokúsil spáchať samovraždu pomocou ožiarenia. Bol vystavený irídiu alebo kobaltu a obe sú vysoko rádioaktívne. Rádioaktivita mu spália hruď a lekármi bola opísaná ako jedna najstrašnejších vecí akú videli.

danger logo
Foto od Denny Müller na Unsplash

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.