Unikátny archeologický objav – Príbeh, ktorý si kmene Britskej Kolumbie tradujú už tisíce rokov, je zrejme pravdivý

1471

Archeológovia potvrdili to, čo si ľudia v Britskej Kolumbii rozprávajú už tisíce rokov. Príbeh o príchode prvých ľudí sa na základe najnovších vykopávok zakladá na pravde.

Národ Heiltsuk

Na pobreží Britskej Kolumbie žije národ Heiltsuk. Národ tvorí päť kmeňov a dokonca majú vlastný jazyk. Už tisíce rokov si z generácie na generáciu predávajú príbehy o tom, ako prišli na toto územie. Národ veril, že sa na toto územie dostali počas Doby ľadovej, keď ich dávni predkovia hľadali nový domov. Ten našli práve na pobreží Kanady.

Heiltsuk fotografia
Foto od US Embassy Canada

Vykopávky na ostrove Triquet

Viac svetla do všetkých domnienok priniesli najnovšie vykopávky. Archeológovia na ostrove Triquet, ktorý leží na pobreží Britskej Kolumbie, našli prekvapivý objav.

Archeológička Alisha Gauvreau, študentka doktorantského štúdia na Viktorijskej univerzite, viedla skupinu archeológov. Skupina pátrala po vykopávkach v oblasti Britskej Kolumbie. Na konci roka 2016 objavili niekoľko objektov, ktoré patrili obyvateľom pravekej usadlosti. Vrámci vykopávok objavili vo vrstve paleosolu aj zvyšky dreveného uhlia.

Uhlíková metóda

Keďže drevené uhlie obsahuje organické zložky, poslali ho do laboratória, aby preverilo pomocou uhlíkovej metódy vek uhlia. Uhlíková metóda sa dá použiť iba na pozostatky, ktoré obsahujú organické látky a vychádza z princípu izotopov uhlíka. Poznáme dva izotopy, ktoré sa nachádzajú v živých organizmoch, po smrti organizmu sa pomer, v akom sa nachádzajú, mení. Podľa tohto pomeru nakoniec archeológovia určujú vek nájdených organických pozostatkov.

Podľa analýzy z laboratória pochádzalo uhlie z obdobia spred 13 000 až 14 000 rokov. To je dokonca viac ako tisíce rokov pred vznikom pyramíd. Týmto objavom sa objavené pozostatky stali jedným z najstarších objavov na území Severnej Ameriky.

wikimedia commons, CC0, public domain

Dve teória o príchode prvých ľudí

Objav z roku 2016 poskytol archeológom nový pohľad na to, ako sa objavili prví ľudia na území Severnej Ameriky. Najrozšírenejšou teóriou je, že prví ľudia prišli z Ázie. Prešli počas doby ľadovej cez nezamrznuté oblasti Aljašky na územie, ktoré patrí dnes západnej a strednej Kanade.

Iná teória hovorí, že prví ľudia prišli do Kolumbie na lodiach. Živili sa ako lovci veľkých morských cicavcov a plavili sa po mori.

Pravda, ktorá prežila tisíce rokov

Zaujímavé je, že to, o čom si ľudia na ostrove už tisíce rokov rozprávajú, potvrdili aj vykopávky. Ako je možné, že príbeh, šírený len ústnym podaním, sa tisíce rokov nezmenil a dokonca sa zakladá na pravde?

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre