Unikátny objav : Astronómovia našli vodu na planéte, ktorá by mohla byť domovom pre mimozemský život

654

Svet vedy a vesmírnych objavov opäť o niečo pokročil. Astronómom sa podarilo objaviť vodu na planéte, ktorá je v prijateľnej vzdialenosti od svojej hviezdy. Môže byť táto planéta domovom pre ešte nepoznaný mimozemský život? Teoreticky áno…

planéta
Ilustračný obrázok, pixabay

Či planéta s názvom K2-18b obsahuje život ešte potvrdiť nevieme. Ale už do 10 rokov by mohli vedci pomocou teleskopu zistiť, či okrem vody obsahuje planéta vo svojej atmosfére aj plyny, ktoré dokážu produkovať živé organizmy.

„Toto je prvýkrát, čo sme našli vodu na planéte, ktorá ja vo vhodnej vzdialenosti od svojej hviezdy. “ Vedúca výskumu profesorka Giovanna Tinetti

Za vhodnú vzdialenosť považujeme takú, ktorá umožňuje vode zotrvať v kvapalnom skupenstve podobne ako na Zemi . Čo je základ pre vznik života.

K2-18b sa nachádza 111 svetelných rokov od nás. Čo bohužiaľ neumožňuje vyslať k planéte sondu a už vôbec nie ľudskú posádku. Nádejou sú vesmírne teleskopy, ktoré by mali vypustiť medzi rokmi 2020-2030, ktoré nám planétu aspoň ako tak priblížia a potvrdia alebo vyvrátia naše nádeje pri pokusoch nájsť mimozemský život.

Veda sa zhoduje, že pre vznik života, ktorý je podobný tomu nášmu, je potrebných mnoho faktorov a práve tie sa podarilo objaviť zatiaľ len u nás. Existuje však aj možnosť, že život vo vesmíre nemusí byť nutne podobný tomu nášmu a „mimozemšťania“ môžu byť schopný prežiť v podmienkach v ktorých by náš život nikdy nevznikol a môžu mať formu, ktorá nie je vôbec podobná tej našej .

planet fotografia

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre