Uprostred jednej z najpodivnejších púšti na svete sa nachádza ľadový gejzír

5405

Na ďalekom severe Indie sa nachádza studená púšť s nezvyčajným útvarom nachádzajúcim sa uprostred. Je to krajina extrémov, kde sú zrážky vzácne a teploty sa pohybujú z extrému do extrému. Miestni obyvatelia hovoria, že je to jediné miesto na svete, kde človek, ktorý sedí na slnku s nohami v tieni, môže naraz dostať úpal a aj omrzliny.

Foto od youtube

Je to oblasť zvaná Ladakhu obkolesená medzi dvoma najvyššími horami sveta – Himalájami a Kunlunom. Zrážky sú tam veľmi zriedkavé. Voda, ktorá je nevyhnutná na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy pochádza väčšinou z roztopeného snehu a ľadu. Zmena klímy však robí túto pôdu ešte suchšou, pričom v rozhodujúcich mesiacoch, ktorými sú apríl a máj je to čoraz horšie. Prírodné ľadovce sa v dôsledku rastúcich globálnych teplôt zmenšujú. Z tohto dôvodu poskytujú oveľa menej vody na jar.

Sonam Wangchuk sa však rozhodol tento problém vyriešiť. Chcel vyrovnať tento prirodzený deficit zberom vody z topiaceho sa snehu a ľadu v chladných mesiacoch, ktoré by za normálnych okolností skončili v odpade a skladovať ho až do jari, keď to poľnohospodári najviac potrebujú. Postavil dvojpodlažný prototyp „ľadovej stúpy“, čiže akéhosi kužeľa ľadu. Ľadová stúpa je vytvorená bez použitia akejkoľvek energie alebo čerpadiel. Vytvorili ju len za pomoci fyziky.

Foto od youtube

Teplota mraziaceho vzduchu kryštalizuje kvapky vody a mení ich na ľad, ktorý padá a vytvára jedinečný kužeľ. Je vysoký 6 metrov a obsahuje až 150 000 litrov vody. Výhodou je, že sa neroztopí ani pri vysokých teplotách. Nie je to prvý typ umelého ľadovca v tejto oblasti, no ostatné neboli veľmi praktické. Tento je však iný prípad.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre