Určite aspoň v jednej z týchto krajín by si chcel bývať aj ty, zisti ktoré krajiny sa radia medzi tie najbohatšie na svete

1068

To, ako je krajina vyspelá a bohatá, často nezáleží na tom, aká veľká rozlohou alebo počtom obyvateľov je. Typickým príkladom sú štáty ako Island, Írsko či San Marino. Niektoré z najmenších krajín na svete dlhodobo dominujú na zozname najbohatších krajín sveta.

Krajiny sú zoradené na základe ich HDP (hrubého domáceho produktu) na jedného obyvateľa v parite kúpnej sily. Zohľadňujú sa tiež relatívne životné náklady a miera inflácie na porovnanie medzi jednotlivými krajinami.

Malé krajiny, ktoré dominujú v prvej desiatke, majú malý počet obyvateľov v porovnaní s krajinami, ktoré vedú nad ostatnými čisto z hľadiska HDP – USA, Čína alebo Nemecka.

Väčšina týchto malých národov veľmi závisí od pracovníkov z radov prisťahovalcov, ktorí často nemajú bydlisko v krajine, v ktorej pracujú, a preto sa nezapočítavajú do výpočtov HDP na obyvateľa.

Najpočetnejšie zastúpenie v rebríčku majú európske štáty.

Tieto štáty sú zoradené podľa HDP na jedného obyvateľa, ktoré je vyjadrené v dolároch.

20. Island – HDP $48,070

Photo by Julius_Silver

19. Nemecko – HDP $48,189

Photo by werner22brigitte

18. Austrália – HDP $48,806

Photo by pattyjansen

17. Švédsko – HDP $49,678

Photo by lenalindell20

16. Bahrain – HDP $50,302

bahrain fotografia
Foto od Rorals

15. Holandsko – HDP $50,846

Photo by djedj

14. Saudská Arabia – HDP $54,078

Photo by 12019

13. USA – HDP $57,293

Photo by mpewny

12. Hong Kong – HDP $58,094

Photo by finalart2005

11. Švajčiarsko – HDP $59,375

Photo by wikilmages

10. San Marino – HDP $64,443

san marino fotografia
Foto od Pedro Nuno Caetano

9. Spojené Arabské Emiráty – HDP $67,696

Photo by teemuj

8. Nórsko – HDP $69,296

Photo by Mariamichelle

7. Írsko – HDP $69,374

Photo by wearaway

6. Kuvajt – HDP $71,263

kuwait fotografia
Foto od DVIDSHUB
Všetci kuvajtskí štátni príslušníci majú zaistený priemerný ročný príjem 16 000 USD, ktorý patrí k najvyšším na svete. Väčšina obyvateľov pracuje vo verejných službách. Naviac sú vzdelanie a zdravotná starostlivosť pre všetkých štátnych príslušníkov zdarma, potraviny, voda, elektrina a doprava sú subvencované. Aj keď ceny nemovitostí sú vysoké, vláda poskytuje mladým manželstvám byty za výhodné nájomné.

5. Brunei – HDP $79,710

brunei fotografia
Foto od IQRemix

Bru­nej­ča­nia ne­pla­tia žiadne dane, ne­pla­tia za vzde­la­nie ani za zdra­votnú sta­rost­li­vosť, často ne­mu­sia pla­tiť ani za bý­va­nie a ak, tak s vý­hod­nými sul­tán­skymi pô­žič­kami. Za ben­zín, vodu či elek­trinu pla­tia mi­ni­mum.

Singapur – HDP $87,082

Photo by cegoh

Singapur je najlepšia krajina na svete pre podnikanie. A tu je dôvod:

  • Otvorenie biznisu tam trvá v priemere 3 dni.
  • Obchod je otvorený a konkurencie schopný: nemajú žiadne clá na dovoz a zahraničné i domáce podniky sú regulované rovnako.
  • Nezamestnanosť predstavuje len 2,1%.
  1. Macao – HDP $96,147
macao fotografia
Foto od J_Llanos

Najväčší podiel na ekonomike má prílev bohatých hazardných hráčov z Číny a iných ázijských krajín. Macao má niekoľko násobne vyššie príjmy z gamblingu ako Las Vegas. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že tržby kasín do roku 2018 vzrastú na 90 miliárd dolárov.

  1. Luxembursko – HDP $101,936
Photo by code83

Je 9. najmenej skorumpovaným štátom na svete. Kedysi bolo Luxemburské bohatstvo založené na ťažkom priemysle. Dnes vďačí krajina za svoju prosperitu úspešnému prechodu k hospodárstvu založenom na službách. Luxembursko sa stalo dôležitým finančným strediskom a v posledných rokoch sa tu rýchlo rozvíja aj multimediálny sektor.

  1. Katar – HDP $129,726
Photo by Pexels

Národné príjmy Kataru pochádzajú hlavne z ťažby a spracovania ropy a zemného plynu, na ktoré pripadá 55 % tvorby HDP a 85 % vývozu. Rezervy ropy sa odhadujú na 15 miliárd barelov (2,4 km³), čo predstavuje približne 5 % celosvetových zásob a zaraďuje Katar na tretie miesto na svete. Miestni občania majú zaistenú bezplatnú zdravotnú starostlivosť a školské vzdelanie. V posledných rokoch boli vládou priamo v Katare zriadené pobočky viacerých amerických vysokých škôl.

Zdroj: businessinsider.com

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre