Úspešné úteky z väzenia, ktoré vás presvedčia, že nič nie je nemožné

6623

O útek z väzenia sa pokúšali mnohí. Veď, čo si človek začne, keď už nemá čo stratiť. Vinní, čo nevinní, o slobode snívajú všetci. Niektoré úteky boli náhoda, ale mnohé boli plánované celé roky.

Útek z vojenského tábora počas Druhej svetovej vojny

pixabay.com, public domain

Počas Druhej svetovej vojny sa zajatci pokúšali utiecť z vojenských a koncentračných táborov. Jedným z najväčších útekov bol ten z vojnového tábora Stalag Luft. S nápadom prišiel Roger Bushell, ktorý navrhol, aby muži pomaly kopali tri tunely von z tábora. Tunely nazvali Tom, Dick a Harry. Na kopaní sa podieľalo 600 mužov, ale veľkosť tunela bola len na plazenie. Tunel Harry sa nakoniec podarilo dokončiť a ním uniklo 76 väzňov. Bohužiaľ väčšinu z nich Nemci opäť pochytali a iba trom väzňom sa podarilo ujsť do bezpečia.

Bobby, Gerry a väzenie Maze

Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Jedným z najväčších utekov z väzenia v Európe bol útek z kráľovského väzenia Maze. V 80. rokoch tu väznili viacerých stúpencov IRA (Írska republikánska armáda). V roku 1983 sa väzni Bobby Storey a Gerry Kelly, obaja z IRA, dostali na slobodu spolu s ďalšími 33 väzňami. Bobby a Gerry po dôkladnom pozorovaní stráže, identifikovali slabé miesta a podarilo sa im dvoch strážnikov premôcť. Potom sa preobliekli do ich odevu a pomohli ďalším väzňom utiecť.

Útek na rafte z Alcatrazu

pixabay.com, public domain

Väznica Alcatraz je jednou z najznámejších a najlepšie strážených väzníc na svete. Počas celej jej histórie bol zaznamenaný iba jeden úspešný útek. Clarence, John Anglin a Frank Morris plánovali svoj útek systematicky a dôsledne. Vytvorili figuríny, postavili rafty, vykopali tunely. Použili materiál, ktorý pomaly zbierali po celom väzení. V lete roku 1962 sa mužom podarilo utiecť bez toho, aby ich stráže hľadali. S raftom sa vydali smerom k ostrovu Angel. Až do rána stráž ani len netušila, že im chýbajú traja väzni. Okamžite po zistení pravdy sa spustilo obrovské pátranie, ale jediné, čo našli, bolo veslo a Anglinovu peňaženku zabalenú v plastovom obale. Dodnes nikto nevie, či útek väzni prežili, prípadne, čo sa s nim stalo.

Grécky Robin Hood

pixabay.com, public domain

V období hospodárskej krízy v Grécku bol život pre mnohých veľmi ťažký. Vassilis Palaiokostas považoval za jediného vinníka banky a veril, že za svoj čin musia zaplatiť. Podarilo sa mu ukradnúť milióny eur z bankových účtov a všetky peniaze dal chudobným. Čoskoro sa stal slávny ako „grécky Robin Hood”. Samozrejme, netrvalo dlho a polícia ho zadržala. V roku 2006 bol odsúdený za krádež na niekoľko rokov do väzenia. Počas svojho pobytu vo väzení si najal niekoľko mužov, ktorí pre neho ukradli vrtuľník, prileteli do väzenia a odniesli ho. Po dvoch rokoch ho polícia opäť chytila, ale vo väzení si dlho nepobudol. Trik s helikoptérou mu vyšiel opäť a v súčasnosti je na slobode a stále ho hľadajú. Medzi ľuďmi je známy ako nechytiteľný ľudový hrdina.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre