Úžasný experiment vám odhalí, prečo sovy lietajú tak potichu.

2180

Sovy – dravé vtáky, ktoré sa už na oko odlišujú od tých ostatných. Možno ste však netušili o ich výnimočnej schopnosti lietať potichu . Samozrejme im táto schopnosť zaručuje efektívne lovenie v noci, kedy je príroda ticho a tak nepozorovaný a rýchly zásah je pre sovu kritický .

Hlavou príčinou sú ich unikátne krídla, ktoré vďaka nevšednému periu nerozvirbrujú vzduch a nevytvoria tak turbelencie, ako je to pri ostatných vtákoch. A teda kým pri iných vtákoch vzniká jedna veľká turbulencia, krídla sovy rozlomia túto veľkú turbulenciu na viacero menších. Existuje však aj alternatívna teória a to, že rozvibrovaný zvuk je na na takej úrovni zvukového spektra, že korisť ani človek nie sú schopní zvuk zachytiť.

V tomto úžasnom experimente z dielne BBC bol porovnávaný let sovy s ostatnými vtákmi.

Sovy nie sú len tichý lovci. Vedia sa aj skvelo maskovať a efektívne splynúť s prostredím. Mnoho z nich má na zadnej strane hlavy škvrny, ktoré vyzerajú ako oči a slúžia na zneistenie potencionálnych predátorov.

oci
Foto: Alan Van Norman
sova
Foto: George Aldredge

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Aleba
11. mája 2016 10:54

Prosím Vás, to ste prekladali text cez google translator? Nedá sa to čítať. A to nie pre vysokú odbornosť, ale pre tú vetnú skladbu a obsah samotných viet, ktoré mohli byť povedané inak a možno aj jednoduchšie. O gramatike by sa tiež dalo diskutovať. A myslím, že slovné spojenie na oko znamená niečo iné ako na pohľad.