V africkom parku sa narodila rozkošná zebra s bodkami namiesto pruhov, ide tak o raritný stav, čo však nie je dobrá správa

1129

Zebry sú známe tým, že sú pásikavé. Táto je však iná, po tele má totiž bodky. V Keni sa objavilo veľmi zriedkavé mláďatko zebry, ktoré sa vyniká normám a ľudia sú do neho zamilovaní až po uši. Fotografie tohto roztomilého stvorenia sa rýchlo rozšírili všade po internete a získali si obľubu. Veď je to ako keby ste stretli leva s pruhmi alebo tigra s bodkami.

Nezvyčajná zebra bola spozorovaná v národnej rezervácii Maasai Mara v Keni, kde ju zachytili fotografi Rahul Sachdev a Antony Tira, ktorí tam pracujú aj ako sprievodcovia. Parmale Lemein, špecialista na voľne žijúce živočíchy z tábora Matira Bush povedal, že ide o prvý takýto prípad v rezervácii, no určite nielen tam. Tento stav je totiž výsledkom toho, že mláďa trpí melanizmom, čo je opak albinizmu. S tým je však spojená aj jedna zlá správa – žiadna zebra s podobným stavom neprežila v afrických parkoch dlhšie ako polroka.

Podľa vedcov sa pruhy zebry tvoria, keď dochádza k inhibícii produkcie melanínu, čo tiež znamená, že zviera je čierne s bielymi pruhmi a nie naopak. Pruhy však neplnia len estetickú úlohu, ale majú aj svoje dôležité funkcie, bez ktorých zebra dlho prežiť nemôže. V africkej horúčave pomáhajú zvieratám ochladzovať sa. Existujú tiež teórie, ktoré tvrdia, že pruhy pomáhajú zebrám schovávať sa pred potenciálnymi predátormi a taktiež vyhýbať sa muchám, o ktorých je známe, že prenášajú choroby.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre