V blízkosti Machu Picchu začali so stavbou letiska, čo vyvolalo vlnu kritiky od historikov či ekológov

518

Veľkú vlnu kritiky najmä od historikov a ekológov vyvolalo najnovšie rozhodnutie vybudovať letisko v tesnej blízkosti jednej z najznámejších pamiatok – Machu Picchu. Na novom letisku sa už začali prvé výkopné práce.

Momentálne pripravujú pôdu pre nové letisko v Chinchero buldozéry. Chincero leží necelých 60 km od svetoznámej turistickej atrakcie, presnejšie v blízkosti Cusco. Toto miesto sa totiž považuje za vstupnú bránu do Posvätného údolia. Celá náhorná plošina Chinchero a jej okolie je bohaté na históriu a kultúru Inkov. Tí, ktorí s vybudovaním letiska nesúhlasia tvrdia, že projekt túto historicky vzácnu krajinu zničí.

machu picchu fotografia
Foto od skeeze

Doposiaľ podpísalo petíciu už takmer 7 000 ľudí, v ktorej naliehajú na peruánskeho prezidenta Martína Vizcarru, aby zastavil všetky práce a zrušil plánované letisko. Celú túto petíciu odštartovala Natalia Majluf – peruánska historička, ktorá pôsobí na univerzite Cambridge. K tomuto plánu sa vyjadrila takto: „Plánované letisko v meste Chinchero je vážnou hrozbou a zasiahne jednu z najdôležitejších pamiatok na svete.“ Okrem iného spôsobí táto stavba obrovský hluk či nekontrolovateľnú urbanizáciu. „Vyzývame prezidenta a vládu Peru, aby tento projekt prehodnotili,“ dodala Natalia.

Medzitým poslalo list prezidentovi aj stovky historikov, archeológov a ekológov. Tvrdia, že región ponúka iné vhodné oblasti pre efektívnu a modernú výstavbu, ktorá dokáže uspokojiť väčší dopyt návštevníkov. Taktiež mnohí dodali, že zmena projektu alebo prijatie alternatívneho riešenia bude predstavovať pre štát oveľa menšiu stratu, ako keď sa toto dedičstvo zničí.

machu picchu fotografia
Foto od TravelCoffeeBook

Už v roku 2012 oznámil vtedajší peruánsky prezident plán vybudovať toto obrovské letisko, a to najmä v snahe posilniť cestovný ruch. Taktiež prijal zákon, podľa ktorého môže vláda vyvlastniť pôdu v Chinchero, no obyvateľom sľuboval, že budú odškodnení. Pre vybudovanie tohto letiska sa rozhodli aj preto, že najbližšie letisko od Machu Picchu je vzdialené 80 km a má veľmi úzku pristávaciu dráhu vhodnú len pre malé lietadla. Nové letisko tak bude oveľa väčšie.

Machu Picchu je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a v súčasnosti pristúpilo k obmedzujúcim opatreniam, pretože chcú tým znížiť obrovský vplyv na životné prostredie. Ide totiž o to, že maximálny počet návštevníkov za deň obmedzili na 3 000.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre