V Číne našli 13 500 rokov starú figúrku, ktorá mení to, čo sa vedelo o prehistorickom umení

809

V Číne našli figúrku, ktorá pochádza z doby kamennej a jej vek sa odhaduje na 13 500 rokov. Je doteraz najstarším známym príkladom trojrozmerného umenia vo východnej Ázii.
Objav opísali ako výnimočne zachovalý. Našla sa v archeologickom nálezisku v meste Lingjing, v čínskej provincii Henan.

1 4
Foto od Facebook

Figúrku niekto ručne vyrezal zo zvieracej kosti pomocou kamenných nástrojov. Vedci tvrdia, že socha zobrazuje vtáka na podstavci. V Európe boli objavené významne ešte staršie artefakty, pričom mamutie slonovinové figúrky z regiónu južného Nemecka sú staršie ako 40 000 rokov. O vzniku sochárskych reprezentácií v iných častiach sveta sa však vie oveľa menej. „Tento objav identifikuje pôvodnú umeleckú tradíciu a o viac ako 8 500 rokov posunie zastúpenie vtákov v čínskom umení späť. Figúrka sa technologicky a štylisticky líši od ostatných exemplárov nájdených v západnej Európe a na Sibíri,“ písalo sa v správe.

2 4
Foto od Facebook

Vedci tiež pomocou rádiokarbónového datovania na zistenie veku objektu použili CT snímky, čím odhalili rezbárske techniky používané paleolitickým sochárom. Výkop viedli vedci z čínskej univerzity Shandong spolu s odborníkmi z univerzít vo Francúzsku, Izraeli a Nórsku. Li Zhanyang, ktorý bol na čele celého tímu, skúmal dané miesto už od roku 2005. K ďalším objavom patria hrnčiarske črepy, spálené zvyšky zvierat či prívesok pštrosích vajec. Li prispel k ďalším archeologickým nálezom v Lingjingu, vrátane rôznych antických nástrojov a dvoch lebiek patriacich druhu skorého človeka.

 

 

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.