V čínskej rezervácii spozorovali vôbec prvú obrovskú pandu, ktorá trpí albinizmom

581

Infračervená kamera zachytila v čínskej prírodnej rezervácii niečo veľmi ojedinelé. Popred objektív sa prechádzala panda, no vôbec nešlo o bežný kus. Ide totiž o pandu-albínku. Odborníci tvrdia, že je jediná na svete.

Snímka bola zhotovená v Národnej prírodnej rezervácii Wolong, ktorá je situovaná v kopcoch provincie Sichuan, juhozápadná Čína. Experti na ochranu voľne žijúcich živočíchov predpokladajú, že panda je jeden až dva roky stará a že je to prvýkrát, čo bola panda albínka v divočine videná.

Foto od youtube

Zamestnanci prírodnej rezervácii dúfajú, že sa im podarí umiestniť v tejto rezervácii viac kamier, aby mohli získať lepší obraz o tom, ako sa vlastne tomuto vzácnemu tvorovi žije. Li Sheng, výskumník na Pekingskej univerzite, sa k tomu vyjadril takto: „Panda vyzerala silne a jej kroky boli stabilné, čo je znak toho, že genetická mutácia nemusí brániť viesť normálny život.“ Vedci sa teraz pokúsia zistiť akého pohlavia toto zvieratko je.

Albinizmus spôsobuje to, že zviera nemá kožný pigment alebo melanín, a preto musí čeliť viacerým problémom. Pandy sú zvyčajne čierne a biele, táto je zjavne úplne biela, a preto je viac ohrozená – je viditeľnejšia. Častokrát spôsobuje albinizmus tiež to, že postihnutý človek i zviera má zhoršený zrak. Tento prípad je o to dôležitejší, že obrovským pandám hrozí zánik. Svetový fond pre prírodu odhaduje, že vo voľnej prírode ich zostáva už iba okolo 1 850.

giant panda fotografia
Foto od Andrew and Annemarie

V nadväznosti na tento veľký objav, výskumníci a vedci z Číny chcú v monitorovaní oblasti aj naďalej pokračovať a to najmä preto, aby zistili, či tento gén bude postupne odovzdávaný z generácie na generáciu. Výskumníci tvrdia, že ak áno, tak hodnota výskumu bude ešte väčšia.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre