V izraelskej púšti objavili jednu z prvých mešít na svete – púšť Negev však toho ukrýva viac

447

Ďalší veľký objav archeológov! A kde inde, ak nie v jednej z najstarších krajín sveta, v Izraeli. Konkrétne sa jedná o objavenie starovekej mešity, ktorá sa považuje za jednu z prvých na svete. Toto, ale aj ďalšie vzácne objavy ukrývala až do dnešných dní púšť Negev.

Foto od youtube

Táto novoobjavená mešita sa datuje do 7. – 8. storočia nášho letopočtu. K jej odhaleniu prišlo tak trochu náhodne. Výskumní pracovníci z izraelského úradu pre starožitnosti sa pripravovali na vybudovanie novej štvrte, ktorá mala „vyrásť“ v južnom izraelskom beduínskom meste – Rahat. Archeológovia vo vyhlásení uviedli, že síce veľké mešity z tohto obdobia už boli nájdené v Mekke a v Jeruzaleme, tak napriek tomu je veľmi zriedkavé nájsť takúto budovu v oblasti, ktorá leží severne od mesta Beer Sheva.

Výskumníci vykopali pozostatky obdĺžnikovej mešity s modlitebným výklenkom smerom na juh, čiže smerom k Mekke. Tí, ktorí na jej odhalení následne pracovali sa vyjadrili, že takéto niečo by bolo považované za „nesmierne vzácny objav kdekoľvek na svete„. Zároveň sa predpokladá, že ju využívali najmä miestni poľnohospodári, pretože bola postavená na mieste, kde bol predtým vidiek. „Toto je jedna z vôbec prvých odhalených mešít od samotného začiatku islamu v Izraeli, čiže po arabskom dobytí v roku 636“, povedal Gideon Avni, archeológ z Izraelského úradu pre starožitnosti.

Foto od youtube

Nebol to však jediný objav. Počas výkopu boli odhalené ďalšie budovy, a to vrátane byzantskej farmy a malého osídlenia z islamského obdobia. Zaujímavý je tiež fakt, že v tejto oblasti neboli nikdy predtým objavené takéto alebo aspoň podobné budovy. Izraelské orgány sa nateraz vyjadrili, že sa pokúšajú nájsť spôsoby, ako integrovať historické štruktúry do tých nových, ktoré tam majú byť čoskoro postavené.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre