V Maroku sa nachádza najväčšia solárna farma na svete, v tomto smere má krajina veľmi veľké plány

792

Maroko sa chce stať svetovým lídrom v oblasti obnoviteľnej energie. Táto krajina je už teraz domovom najväčšej koncentrovanej solárnej farmy na svete. Komplex Noor-Ouarzate sa rozprestiera na ploche 3 000 hektárov, čo predstavuje veľkosť 3 500 futbalových ihrísk. Farma dokáže vyrobiť dostatok energie na to, aby napojila mesto o veľkosti Prahy.

Celý komplex sa nachádza na vstupnej bráne k Saharskej púšti a ponúka 580 megawattov, čiže ušetrí planétu od 760 000 ton emisií uhlíka. Maroko má jeden z najambicióznejších energetických cieľov na svete. Do roku 2020 chcú, aby až 42% energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. A krajina je na veľmi dobrej ceste.

Na rozdiel od konvenčných solárnych panelov, ktoré dodávajú energiu priamo do siete, zakrivené zrkadlá koncentrujú žiarenie na zahrievanie trubíc tekutiny, ktoré sú čerpané do výkonovej jednotky. Valec plný soli sa počas dňa roztopí teplom zo zrkadiel a v noci zostane dosť horúci na to, aby poskytol až tri hodiny výkonu. Celý tento mega projekt stál 620 miliónov amerických dolárov.

Fosílne palivá v súčasnosti poskytujú až 97% elektriny, ktoré Maroko potrebuje. „Maroko je neustále sa rozvíjajúcou krajinou,“ povedal Yassir Badih, projektový manažér spoločnosti. „Dopyt po elektrickej energii sa od roku 2010 zdvojnásobil a do roku 2030 chceme, aby bolo Maroko jednou z prvých krajín na svete, kde obnoviteľné zdroje energie prekročia podiel fosílnej energie.“

Zdroj

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre