V Nórsku postavia jedinečný hotel na úpätí ľadovca, ktorý pripomína vesmírnu loď

338

Keď ste si mysleli, že hotely Northern Lights (severské svetlá) nemôžu byť iné ako obyčajné drevené domy, ľadové hotely alebo sklenené iglu – teraz prichádza nový hotel, ktorý pripomína kozmickú loď. Svart bude postavený na úpätí ľadovca Svartisen pri hore Almlifjellet a má výrazný tvar, ktorý napodobňuje tento mimozemský objekt.

Jeho dizajn bol inšpirovaný „fiskehjell“ – drevenou konštrukciou v tvare písmena A, ktorú používajú rybári v Nórsku na sušenie rýb.

Photo by youtube

Okrem toho, že Svart (čo v nórčine znamená „čierny“) bude odrážať hlboký modrý ľadovec, sa tiež označuje ako ďalšia výborná lokalita na sledovanie polárnej žiary. No táto budova bude tiež postavená ako energeticky pozitívna „elektráreň“.

Photo by youtube

Tieto pozitívne stavby sú navrhnuté tak, aby produkovali viac energie, než spotrebúvajú a zároveň využívajú obnoviteľné zdroje ako je vietor, slnko a voda.

Aby bolo možné splniť prísne kritériá, bude potrebné, aby bol hotel postavený s minimálnym environmentálnym vplyvom a aby bol bezpečný pre vzácne rastlinné druhy a modrý ľadovec Svartisen.

Bude to prvý hotel svojho druhu nad arktickým kruhom a bude využívať o 85 percent menej energie ako bežné hotely. Všetko ostatné bude vybavené spotrebičmi, ako sú sušiče vlasov a mobilné telefóny.

Photo by youtube

Geotermálne studne budú využívať energiu zo zeme na zabezpečenie vykurovania a solárne panely budú umiestnené na streche.

Kruhový dizajn objektu a veľké okná nielenže umožnia hosťom vychutnať si 360-stupňový výhľad na fjordy, hory a ľadovce, ale tiež optimalizujú slnečné žiarenie prechádzajúce do izieb, reštaurácii a terás počas celého ročného obdobia.

Zdroj: telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre