V Rotterdamskom prístave postavili prvú plávajúcu farmu na svete

275

Predstavujeme vám prvú plávajúcu farmu na svete. V rotterdamskom prístave momentálne chovajú 32 kráv, no čoskoro sa ich počet zvýši. A pomáhajú pri tom nielen farmári, ale aj roboti. Možno nezvyčajný, no o to cieľavedomejší ekologický projekt, ktorý funguje.

Futuristický projekt, nazvaný Floatingfarm, je holandským úsilím urobiť z výroby a distribúcie mlieka a mliečnych výrobkov ekologicky udržateľný proces. Táto farma je jedinečná a zatiaľ prvá i jediná svojho druhu na svete. Proces prepravy mlieka do celého sveta je nákladný a pre životné prostredie zničujúci. Namiesto toho, aby sa mlieko dostávalo z farmy k spotrebiteľovi, tak myšlienkou systému Floatingfarm je umiestniť samotné kravy bližšie k obchodom a aj spotrebiteľom. „Chceme prispieť k zníženiu hustoty dopravy, pretože v súčasnosti sa jedlo prepravuje lietadlami, loďami a nákladnými automobilmi, čo spôsobuje skutočne veľké znečistenie prostredia. Okrem toho tiež dochádza k stratám potravín,“ povedal dizajnér farmy Peter Van Wingerden.

Táto plávajúca kravská záhrada má byť kruhovým podnikom, ktorý je poháňaný výlučne energiou, ktorú produkujú solárne panely. Voda sa zhromažďuje zo strešného mechanizmu, ktorý zachytáva a čistí dažďovú vodu. Kravy konzumujú zozbierané zvyšky, napríklad šupky zo zemiakov či trávu zo športovísk a golfových ihrísk“, tvrdí Smithsonian. A na oplátku kravy produkujú hnoj, ktorý sa využíva ako hnojivo pre verejné parky a záhrady v Rotterdame. Čo je na tom ešte zvláštne, tak je to, že roboty s dojením kráv a inými činnosťami pomáhajú roboti.

Obyvatelia mesta si môžu vyzdvihnúť mlieko priamo z Floatingfarm alebo z jedného z 23 obchodov v okolí mesta, kde sa toto mlieko predáva. Keď farma dosiahne svoju maximálnu kapacitu 40 kráv, očakáva sa, že sa im podarí vyprodukovať asi 800 litrov mlieka denne. Tí, ktorí možno polemizujú nad tým, či je toto miesto vhodné pre kravy, tak možno povedať, že naozaj je. Tieto zvieratá si vo svojom „novom“ domove veľmi rýchlo zvykli. Iniciátori projektu teraz dúfajú, že sa im podarí postaviť ďalšie plávajúce farmy po svete. Rotterdam je mesto, ktoré má obrovský potenciál, pretože architekti a iní odborníci sa z neho snažia urobiť akési „mesto budúcnosti“.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre