V Rusku vymysleli spôsob, ako ochrániť snežných leopardov. Znie to neuveriteľne, no pomáhajú pytliaci

3816

Stále viac zvierat sa dostáva na zoznam ohrozených či kriticky ohrozených druhov. Či už z dôvodu pytliactva, straty biotopov, alebo iných dôvodov, ochranári prírody to považujú za veľký problém. Niekedy je však proti takejto veci veľmi ťažké bojovať. No dnešný príbeh je viac ako vynaliezavý a vymyslený spôsob ochrany je skutočne účinný. Navyše, s pozitívnymi výsledkami.

snow leopard fotografia
Foto od strichpunkt

Populácie snežných leopardov už viac nie sú ohrozeným druhom. A paradoxne, tá najväčšia vďaka patrí pytliakom, ktorí ich kedysi lovili. Dnes tomu tak už ale nie je. So skvelým nápadom prišiel Svetový fond pre ochranu voľne žijúcich zvierat. Namiesto toho, aby sa snažili ruských pytliakov od pytliactva týchto vzácnych živočíchov odradiť, rozhodli sa využiť ich jedinečné sledovacie schopnosti a začali ich najímať ako takých výskumných pracovníkov. Ich úlohou je totiž pomôcť s monitorovaním populácie a pohybov snežných leopardov.

Tento program ochrany spustili v roku 2015 a odvtedy sa populácia týchto mačkovitých šeliem sa v Rusku zvýšila a v niektorých krajinách aspoň stabilizovala. Tento pozitívny trend dokazuje aj to, že snežného leoparda odstránili zo zoznamu „ohrozených druhov“ a bol pridaný na zoznam „zraniteľných druhov“. Svetová organizácia WWF teraz plánuje realizovať podobné iniciatívy aj v ostatných susedných krajinách, konkrétne v Kirgizsku a Tadžikistane.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre